Protibabišovské demonstrace vyvrcholí 23. června na Letné | Co bude tato největší demonstrace znamenat?

1
884
Demonstrace na Letné 23. června proti Babišovi
Demonstrace na Letné 23. června proti Babišovi

Demonstrace s označením protibabišovské hýbou rozpálenou Českou republikou. Premiér Andrej Babiš čelí další těžké výzvě. Na evropské úrovni na jeho Agrofert tlačí kvůli dotačním přešlapům a na scéně domácí se zformovala silná proaktivní skupina odpůrců premiéra.

Vrcholným programem léta bude deklarovaná největší demonstrace v historii České republiky v Praze na Letné 23. června.

Proč demonstrace proti Babišovi, když máme volby a demokracii?

Na tuto otázku máme v České republice dva dominantní pohledy. Jeden je od příznivců ANO 2011, kteří vidí demonstrace jako šaškárnu a nechápou motivaci demonstrujících.

Druhý pohled se formuje za záštitou spolku Milion chvilek, který ze studentské iniciativy začal pořádat demonstrace, jejichž ústředním bodem je Andrej Babiš respektive protesty proti němu. Těchto protestů se s různou mírou aktivity účastní také politici z opoziční TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Pirátů a ODS.

Babiš jako štěpící linie české společnosti

Andrej Babiš se stal postavou, která jednoznačně názorově rozděluje Českou republiku. Část lidí si myslí, že dělá pro Českou republiku dobrou práci a druhá část lidí ho vidí jako mafiána a parazita demokracie.

Demonstrace Milion chvilek

Spolek Milion chvilek začal pořádat demonstrace za spravedlivou justici a odstoupení Andreje Babiše na jaře roku 2019 po vzoru francouzského hnutí Žlutých vest. Především čtvrtá a šestá demonstrace v řadě byla masovou akcí, jež se zapíše do statistik tuzemských protestních akcí.

  • 4 demonstrace na Václavském náměstí 22. května 2019 s účastí mezi 50 000-70 000 protestujících
  • 6 demonstrace v řadě na Václavském náměstí 4. června 2019 s účastí až 120 000 lidí

Protistrana naráží především na fakt, že demonstrace jsou velmi dobře organizované, s výborným zázemím i finančním zajištěním. To by nikdy nemohli uspořádat tři studenti ze spolku Milion chvilek.

A mají pravdu na kampani Milion chvilek pro demokracii participuje mnoho subjektů, které nejsou spokojeni s výkonem a pozadím současného předsedy vlády. Spolek Milion chvilek tyto protesty pouze zaštiťuje.

Kam protibabišovské demonstrace povedou?

Šesté demonstrace se zúčastnilo 120 000 lidí, což nelze jednoduše přehlédnout. Nepřehlédla to média tuzemská a dokonce se Praha dostala i do mnoho zahraničních plátků. Do toho přišly výtky k čerpání dotací Agrofertu ze strany Evropské unie.

Tlak na Andreje Babiše je obrovský, avšak pokud si vzpomeneme, tak již minimálně třikrát to bylo takto se současným premiérem nahnuté a jak to dopadlo? Andrej Babiš situaci ustál a paradoxně z ní vyšel ještě silnější – nejen osobně i ve volebních průzkumech preferencí.

Co by se tedy muselo stát, aby tyto demonstrace položili Andreje Babiše na lopatky?

Andrej Babiš se stále ohání důvěrou občanů, kterou získal ve volbách, ovšem od té doby vyplulo na povrch mnoho nových skutečností. Ty jsou však spíše argumenty pro jeho odpůrce, jelikož voliče ANO tyto nové skutečnosti příliš nezajímají.

Pokud budou chtít demonstranti něčeho dosáhnout, tak budou muset přitvrdit jako Žluté vesty a tím donutit ČSSD spíše než ANO o úvahách o pádu vlády.

Největší protibabišovská demonstrace na Letné 23. června

Vyvrcholením demonstrací od Milionu chvilek by měla být demonstrace na Letenské pláni, kde by se podle Mikuláše Mináře mělo sejít okolo 200 000 až 300 000 lidí. Takovým počtem lidí demonstrace předstihne o parník i největší tuzemský hudební festival Votvírák, který se shodou okolností bude konat týden před demonstrací.

Demonstrující se organizují především za pomoci sociálních sítí, emailů a jednoduchých letáků.

„Uvidíme se na Letné.“

Mikuláš Minář

S touto účastí by se jednalo o největší protibabišovskou ale i protivládní demonstraci po roce 1989. Titulek demonstrace zní:

Letná: Největší demonstrace od roku 1989

Uvidíme do jakého rána se probudíme v pondělí 24.6. den po demonstraci, a jestli se ledy okolo Andreje Babiše pohnou. Každopádně je jasné, že i kdyby přišlo 23. června na demonstraci půl milionu protestujících, tak Andreji Babišovi v roce 2017 v demokratických volbách do Poslanecké sněmovny dalo hlas trojnásobek voličů (1 500 000 hlasů).

Andrej Babiš je legitimně zvolený a je si toho vědom. Navíc si je vědom, že jeho podpora například podle průzkumu preferencí od Medianu je přes 30 %. Jediná opravdová cesta pro jeho oponenty je tedy opět skrze legitimní volby.

Jedno je ale asi již jisté – demonstrace na Letné 23.6.2019 od 16:30 se zapíše do historie porevoluční České republiky. Jak velkým písmem a jaké budou mít důsledky uvidíme.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here