Šmarda za ČSSD se vzdá nominace na ministra kultury

2
3126
Šmarda ministr kultury
Šmarda ministr kultury

Absolutní hra okolo ministra kultury vstupuje opět do nového dějství. Michal Šmarda již nechce být ve vládě Andreje Babiše a vzdá se tak své nominace na post ministra kultury! Michal Šmarda vše oznámil v pondělí pro Českou televizi s úsměvem na rtu.

Nezdařená nominace na ministra kultury

Začátkem léta Českou republikou rezonovaly především demonstrace a protesty proti Andreji Babišovi. Zdálo se, že toto téma bude číslo jedna pro celé léto. Stránky novin ovšem začala plnit mnohem banálnější kauza. Výměna ministra kultury.

Zdlouhavou hru vedenou na osobní rovině spustil Miloš Zeman, který tak ještě výrazněji promluvil do fungování vlády. Po třech měsících se přidal také Andrej Babiš, který začal po vzoru prezidenta Zemana zpochybňovat kompetence a vhodnost Šmardy.

Miloš Zeman dosáhl svého

Andrej Babiš nepovažuje Šmardu za vhodného kandidáta podobně jako Miloš Zeman. Babiš k tomuto dospěl až po třech měsících a mírné kritice ministryně financí za hnutí ANO právě z úst Šmardy.

Důvody Andreje Babiše

  1. Zamyslel se a zjistil, že by se za mě styděl, kdyby mě představoval francouzskému prezidentovi.
  2. Pro jeho politickou budoucnost je výhodnější v tomto ustoupit Miloši Zemanovi.
  3. Obtížně snáší kritiku svých ministrů.

Jan Hamáček se nakonec vyjádřil, že chápe Šmardovo rozhodnutí, i když je mu to líto.

Já si myslím, že v případě pana prezidenta Zemana šlo zejména o to, že nesouhlasil s odvoláním pana ministra Staňka. Další kroky byly přímým důsledkem tohoto nesouhlasu. 

Michal Šmarda

Přímý mandát a mediální kapitál

Šmarda překvapil svým výrokem o přímém mandátu, kdy sám uznal svůj největší hendikep. ČSSD vytáhla kandidáta na ministra kultury z komunální politiky a ten tak nemá celostátní mandát.

Michal Šmarda tím vlastně naznačil, že se za rok v podzimních volbách chystá do senátních voleb v barvách ČSSD. V senátních volbách je velkou devizou mediální kapitál, který Šmarda touto kauzou získal.

Kdo bude budoucím ministr kultury

Sám Michal Šmarda nastínil tři možné kandidáty na ministra kultury za ČSSD.

  • Martin Netolický
  • Jiří Běhounek
  • Kateřina Kalistová

Proč by ČSSD měla skončit ve vládě?

ČSSD by měla podle Šmardy skončit ve vládě a nenechat se více týrat premiérem Andrejem Babišem. Babiš si podle něj táhne velkou zátěž a jeho vystřídání by České republice jen prospělo.

Opravdu velmi zvláštní je, jak dlouho Andrej Babiš nechal tuto hru o ministra kultury běžet. Je to přece hlavně věc premiéra vlády, aby kabinet řešil problémy České republiky a nestaral se o boj koaličních partnerů a prezidenta o jedno ministerstvo.

Možnou variantou je také ono odclonění problémů samotného premiéra na druhou kolej a zaplnění mediálního prostoru malicherným bojem o to, kdo bude ministrem kultury. Velice zajímavé bude také sledovat poprázdninové volební modely, kdo z této bitvy koaličních partnerů v režii prezidenta vyvázl lépe. Poslední šetření volebních preferencí od Medianu ukazuje ANO na 28,5 % a ČSSD na 8 % hlasů.

Předchozí článekNejbohatší Čech Petr Kellner: Politika, spojenci a idee!
Další článekReklama na vysavač v pořadu Otázky Václava Moravce!

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here