Volební preference Kantar CZ, červen 2019 | ANO ztrácí podporu, STAN a Piráti naopak rostou

5
5341
volební preference Kantar CZ - červen 2019
Volební preference Kantar CZ - červen 2019

Červnové volební preference od Kantar CZ uskutečněné pro Českou televizi v rámci projektu Trendy Česka ukazují klesající podporu hnutí ANO a naopak stoupající preference Pirátů a hnutí STAN.

Volební preference ANO pouze 27,5 %

Drtivá většina průzkumů volebních preferencí minulých měsíců přisuzovala hnutí ANO přes 30 %. V květnovém předvolebním průzkumu od STEMu hnutí ANO získalo dokonce 34 % hlasů.

Model volebních preferencí od Českých voleb v červnu přisoudil hnutí ANO již pouze 28,5 % hlasů. Kantar CZ v červnovém průzkumu ukazuje podporu hnutí ANO ještě o procento níže.

Ukazuje se, že mohutné protesty organizované hnutím Milion chvilek a konzistentní tlak opozice má a bude mít další vliv na podporu dominantního hnutí ANO. Pod obrovským tlakem je především předseda hnutí Andrej Babiš, který je opakovaně vyzýván k demisi. Největší demonstrace proti Andreji Babišovi se uskuteční 23. června na Letné.

Piráti před ODS?

Česká pirátská strana podle posledního volebního průzkumu Medianu zaostávala za ODS, ovšem červnový průzkum od Kantaru CZ ukazuje velmi slušných 17,5 % hlasů.

Tento výsledek je poměrně překvapivý, jelikož Piráti byli v květnových eurovolbách až za ODS a jejich deklarované ambice se úplně nepotvrdily.

Naopak u triumfující OSD se čtyřmi mandáty Kantar CZ ukazuje pouze 12,5 % hlasů.

SPD se vrací v průzkumech na čtvrté místo

SPD na jaře spadla ve volebních průzkumech až ke 4 % hlasů a svoji pozici si začala strana v čele s předsedou Tomiem Okamurou brát až těsně před volbami.

SPD je nyní na 10,5 % hlasů, což odpovídá výsledku této strany v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. SPD ovšem vyhlíží velký problém, kterým bude právě zakládaná politická strana Trikolora Václava Klause mladšího. Trikolora by podle odhadů měla sáhnout právě nejvíce do elektorátu SPD a také částečně ODS.

STAN s novým předsedou proměňuje volební potenciál

STAN měl vždy vysoký volební potenciál, avšak volební preference se většinou pohybovaly okolo 4-5 %. Nový předseda Vít Rakušan díky svým rétorickým schopnostem dokázal pozvednout volební preference hnutí STAN.

Naopak KDU-ČSL a její nový předseda Marek Výborný se teprve na ve své nové roli musí naučit více chodit. Bude tak muset učinit co nejdříve, i přes poměrně úspěšné eurovolby mají lidovci nyní pouze 4,5 % hlasů v průzkumu od Kantaru CZ.

Zmar na levici

Levicoví voliči a levicové strany nejdou tolik dohromady jako dříve. Starší levicově smýšlející voliče vysálo hnutí ANO a mladší levicoví voliči zase přešli k dynamičtější České pirátské straně.

Volební model od Kantaru ukazuje výsledek KSČM 6,5 % a ČSSD pouze 6 %

Předchozí článekProtibabišovské demonstrace vyvrcholí 23. června na Letné | Co bude tato největší demonstrace znamenat?
Další článekTrikolóra Václava Klause mladšího | Jaký má nová strana potenciál?

5 KOMENTÁŘE

  1. […] No a vše vyvrcholí hlasováním o nedůvěře vládě, kdy se završí politický i občanský tlak proti vládě hnutí ANO respektive proti osobě Andreje Babiše. Občanské protesty i opoziční tlak je soustředěn především na nevyjasněné dotace do holdingu Agrofert z EU a podezřelý střed zájmů premiéra České republiky. Uvidíme, jak ustojí tento tlak Andrej Babiš a jaký vliv to bude mít na volební preference hnutí ANO v příštím měsíci. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here