ANO před eurovolbami na 34 % | Volební preference STEM, květen 2019

0
7313
Volební preference STEM květen 2019
Volební preference STEM květen 2019

Necelý měsíc před volbami jsou volební preference a předvolební průzkumy nejvíce sledované. To platí i pro volební model preferencí od společnosti STEM vydaný začátkem května, necelý měsíc před volbami do Evropského parlamentu.

Volební model preferencí STEM z července 2019 zde!

Je třeba upozornit, že volební preference vypovídají o volební podpoře v případě voleb do Poslanecké sněmovny. Podpora parlamentních subjektů se může a bude v eurovolbách lišit. Také například v eurovolbách STAN a TOP 09 kandidují společně.

Volební preference ANO přeskočily 1/3

Andrej Babiš spustil předvolební kampaň „Silné Česko“ právě v den, kdy vyšly volební preference od STEMu. Andreji Babišovi musel tento průzkum měsíc před volbami udělat radost, jelikož jeho hnutí získalo 34 % hlasů.

Závazek pro volby do Evropského parlamentu je to ale velký, protože jen přiblížit se tomuto číslu bude pro hnutí ANO obtížné.

Ambice ODS před volbami do EP

ODS spustila ostrou fázi předvolební kampaně stejný den o několik hodit později než ANO. Lídr Jan Zahradil oznámil, že úspěchem pro ODS bude ve volbách dosáhnout 4 křesel, na což bude přibližně potřeba okolo 15 % hlasů. V předvolebním průzkumu STEM má ODS volební preference 13,1 % pro Parlament ČR.


„Evropská unie je v krizi, Česká republika nesmí stát stranou a my v ODS máme plán, jak Evropskou unii z této krize postupně vyvést.“

Petr Fiala při zahájení ostré fáze kampaněPiráti se budou snažit překonat výsledek z roku 2017

Piráti mohou jít do voleb poměrně bezstarostně. Nemají co ztratit, jelikož v minulých volbách do EP skončili těsně pod 5 % hranicí. Kampaň Pirátů bude stát opět především na dobrovolnících, masové distribuci tiskovin a dobré práci se sociálními sítěmi.

V modelu STEM mají sice pouze 11,1 % hlasů, avšak toto číslo pravděpodobně v eurovolbách překonají. U Pirátů se předpokládá výsledek okolo 15 % a těsný souboj s ODS.

Návrat SPD k 10 %?

Nedávný průzkum Kantaru CZ ukázal SPD pouze 5,5 % hlasů, průzkum CVVM začátkem dubna dokonce jen 4,5 %. Nyní SPD zahájila kampaň, kterou vede Tomio Okamura, i když lídrem je Ivan David. Okamura musí pro úspěch SPD přesvědčit všechny voliče, že on je jediná vlastenecká alternativa – konkurenci má početnou.

Průzkum STEM mu přisuzuje solidní výsledek přes 9 %.

KSČM silnější než ČSSD

Mimo průzkumů CVVM končí ČSSD vždy za komunisty v posledních měsících. Komunisté mají tvrdé voličské jádro, které jen výjimečně nepřijde k volbám.

Boj o 5 %

V České republice je stejně jako u voleb do dolní komory Parlamentu České republiky potřeba i v eurovolbách dosáhnout na 5 %. V některých zemích EU tato klauzule není a subjekty tak mohou na jeden mandát dosáhnout s daleko nižším procentuálním ziskem.

STAN a TOP 09 kandidují opět spolu. Díky tomu se jim nejspíše nestane, že by nedosáhly na mandáty, kdežto KDU-ČSL v tomto ohrožení je. STAN a TOP 09 mají společný zisk 7 % a KDU-ČSL pouze 4,9 %. Lidovci musí k zisku mandátu napnout síly a mobilizovat všechny své skalní voliče.

Předchozí článekSilné Česko: Babiš spustil kampaň do eurovoleb 2019
Další článekRozhovor s Jiřím Pospíšilem před volbami do Evropského parlamentu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here