Volební preference od CVVM z přelomu června a července poprvé ukazují Trikolóru

5
6469
Volební preference od CVVM z přelomu června a července poprvé ukazují Trikolóru
Volební preference od CVVM z přelomu června a července

Pravidelný průzkum volebních preferencí od CVVM tradičně opanovalo hnutí ANO. Tento volební průzkum ukazuje rozložení sil ještě před dvěma zásadními událostmi, kterými jsou audit EU o střetu zájmů Andreje Babiše a největší demonstrace po roce 1989.

Volební model CVVM ukazuje 29 % pro hnutí ANO

Andrej Babiš a hnutí ANO si od průzkumů volebních preferencí ze zimních měsíců mírně pohoršili, ovšem stále s přehledem vedou. Velice zajímavé bude sledovat volební preference v příštím měsíci, kdy uvidíme naplno otisk auditu EU a demonstrace na Letné.

Dle odhadů politologů by pokles přízně voličů hnutí ANO neměl být výrazný a mělo by se jednat pouze o 2-4 % hlasů. ANO by tak v červenci 2019 mohlo mít volební preference na hladině 26 % hlasů.

Piráti berou voliče ČSSD

Při prvních pohledech na volební model z přelomu června a července 2019 je evidentní, že ČSSD slábne a naopak Piráti u těchto šetřeních stoupají. Odborníci tento fakt potvrzují. Pro mnoho levicovějších liberálů přestává být ČSSD smysluplnou volbou díky angažmá ve vládě s Andrejem Babišem.

Tito voliči by mohli zamířit k Pirátům, kteří mají na sociální politiku podobný pohled. Piráti si po průzkumu od Kantaru z 9. 6. 2019 připsali další dobrý výsledek okolo 17 %. Aktuální volební model preferencí od Českých voleb vidí přízeň Pirátů zhruba o tři procenta méně.

volební preference Kantar CZ - červen 2019
Volební preference Kantar CZ – červen 2019

Průzkumy cvvm vždy Čssd přály. nyní mají sociální demokraté pouze 7,5 %.

Volební preference červen 2019 - České volby
Volební preference červen 2019 – České volby

ODS neplní předpoklad růstu

ODS dlouhodobě hlásí útok na Andreje Babiše, avšak přízeň strany vedené Petrem Fialou nyní spíše stagnuje. ODS si od voleb v roce 2017 polepšila a v současnosti je nejspíše někde u 15 % i podle CVVM.

Trikolóra hlásí vstup do průzkumů volebních preferencí

Pro KSČM je 9 % uspokojivým výsledkem, avšak SPD je na začátku léta pouze na 6,5 % hlasů. Tomio Okamura a SPD navíc mohou v příštích měsících dále ztrácet přízeň voličů, které si přebere Václav Klaus mladší a jeho nová formace Trikolóra.

Trikolóra se tak objevila ve volebním modelu v nejkratším možném termínu po představení, což by této straně mohlo pomoci k dalšímu zisku důvěry a voličů. Zatím příliš nezáleží, že má pouze 1 %. Navíc Václav Klaus mladší dnes ohlásil další možné posílení o poslance z hnutí ANO.

TOP 09 oslavila 10 let s 3 %

TOP 09 tento týden oslavila 10 let své existence a to rovnou na rekordně nízkých volebních preferencích 3 %. Strana zoufale potřebuje novou krev a výměnu předsedy Jiřího Pospíšila.

STAN předsedu vyměnil nedávno a dle prvních náznaků to této straně částečně pomohlo. V průzkumu od Kantaru CZ měla 7 % hlasů.

KDU-ČSL je na 5 % hlasů. Hlavní změnou z dlouhodobého hlediska je růst Pirátů a především výrazné oslabení ČSSD. V příštích volebních preferencích se již dozvíme, jaké důsledky měly demonstrace proti Andreji Babišovi.

Předchozí článekČR na hraně ústavní krize: Závidí Zeman Babišovi mediální pozornost?
Další článekVolební preference Kantar CZ, červenec 2019 | ANO ztrácí podporu

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here