Aktuální volební preference červenec 2019 | České volby

5
6821
aktuální volební preference české volby - červenec 2019
Model volebních preferencí červenec 2019

České volby vydávají agregované volební preference na červenec 2019, které vycházejí ze současných volebních průzkumů a modelů společností CVVM, STEM a Kantar CZ. Následně tento model ještě podléhá analytické korekci s přihlédnutím k současné politické situaci.

Problémy premiéra Babiše a volební preference ANO

Andrej Babiš zaznamenal za své působení v politice množství skandálů, které musel řešit. Doposud se mu dařilo ze svých mediálních kauz a zdánlivě pro ostatní politiky neřešitelných situací vyklouznout ještě ve větší síle.

Vzpomeňme si na kauzu Čapí hnízdo, odposlechy, přetahování s Bohuslavem Sobotkou či výlet syna na Krym. Volební preference po těchto událostech vždy Andreji Babišovi v krátkodobém horizontu stouply, což bylo často velkým překvapením i pro samotné mediální analytiky.

Jak naplno zahýbou volebními preferencemi hnutí ANO mohutné demonstrace na Letné či předběžný audit EU se ještě v plném světle ukáže na začátku srpna. Průzkumy společností Kantar CZ, STEM a CVVM se konaly před největší protibabišovskou demonstrací konané 23. června na Letné.

Od Andreje Babiše se distancovalo v posledních měsících také mnoho celebrit a další známé osobnosti se proti současnému premiérovi výrazně vymezili.

Piráti předstihli ODS

Piráti by získali podle modelu Českých voleb 17,2 % hlasů a předstihli by tak v červenci ODS, která je třetí na 14,9 %. Piráti tak potvrzují po mírně rozpačitém výsledku v květnových volbách do Evropského parlamentu vzestup a posun před ODS.

Odborníci usuzují, že ODS nevyužila problémy Andreje Babiše k zisku politických bodů tak dobře jako Česká pirátská strana. Dalším důvodem stagnujících volebních preferencí může být také vstup nového subjektu Václava Klause mladšího na české politické kolbiště.

Komunistům ani ČSSD vládní angažmá nesvědčí

V posledních měsících oslabují vládní sociální demokraté a atakují svá dlouhodobá minima. ČSSD nedokáže dost dobře vysvětlit svým voličům vládní angažmá a voliči, kterým se současná vláda líbí, tak spíše preferují dominantní hnutí ANO v čele s premiérem Babišem.

Je velmi pravděpodobné, že velké procento současných voličů ANO v minulosti volilo právě sociální demokraty. Hnutí ANO propracovaným marketingem a srozumitelnější komunikací tyto voliče zlomilo na svoji stranu.

SPD má starosti o voliče

Tomio Okamura má starost o udržení voličů, kteří by mohli přejít k novému politickému subjektu Trikolóra Václava Klause mladšího.

SPD by podle modelu od Českých voleb získala pouze 6,8 %, což je zhruba podobný výsledek jako by obdrželi sociální demokraté a komunisté.

KDU-ČSL a STAN by se nejspíše do Poslanecké sněmovny v červenci probojovali

S 5,3 % by se nejspíše dostali do Poslanecké sněmovny lidovci a ještě těsněji s 5,1 % by se mohlo do dolní komory Parlamentu České republiky podívat hnutí Starostů a nezávislých.

Obě tyto strany v nedávné době změnily mírně svoji komunikaci s veřejností a také vyměnily své dlouhodobé předsedy. Lidovce vede Marek Výborný a STAN se nyní bude snažit vytáhnout bývalý starosta Kolína Vít Rakušan.

Trikolóra i TOP 09 pod 5 %

TOP 09 oslavila výročí 10 let, avšak její volební preference jsou za celou existenci strany na kriticky nejnižší úrovni. TOP 09 po volbách 2017, kdy jen těstě překročila 5% volební klauzuli, ještě oslabila. Straně příliš nesvědčí vedení přeběhlíka z ODS, Jiřího Pospíšila.

Pro Trikolóru je v prvních měsících existence vůbec velkým úspěchem, že se ve volebních modelech objevuje. Trikolóra by v současnosti nejspíše získala 2,3 %.

Mnoho lidí je ze současné politické situace otrávených a řešila by tuto situaci neúčastí u voleb. Volební účast by v červenci 2019 nejspíše nepřekročila 60 %.

Srovnání s volebním modelem z minulého měsíce

ANO by oproti minulému měsíci mírně oslabilo. Na druhém místě se vyměnili Piráti s ODS. Piráti zaznamenali mezimesíční posun o 3,5 %.

Volební preference červen 2019 - České volby
Volební preference červen 2019 – České volby
aktuální volební preference české volby - červenec 2019
Model volebních preferencí červenec 2019
Předchozí článekVolební model preferencí STEM, červenec 2019 | Piráti sílí nejrychleji
Další článekTomio Okamura již nebude v názvu strany SPD

5 KOMENTÁŘE

  1. Piráti zaznamenali posun o 3,5% – máte mylně uvedeno, že o 2,5%.
    Další zajímavostí je pád SPD o 2,2%, což z něj činí outsidera měsíce.

  2. Pokud by to byly výsledky i v den voleb, pak by se naše republika mohla vrátit do standardních kolejí. Pokud ovšem zase každá strana doprava nepojede na vlastním písečku. Největší problém vidím v jakési nadutosti šéfa ODS Fialy, který se pořád domnívá, že je to právě on, kdo by měl českou pravici, vést. Osobně Piráty nevolím, ale je fakt, že mnozí z nich vystupují suverénně, nikoli ale přehnaně a to, co říkají, má hlavu a patu. Na rozdíl od vedení ODS, které mi příjde neuvěřitelně zkostnatělé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here