Druhá protibabišovská demonstrace na Letné 16. listopadu | Co přinese demonstrace 30 let po pádu komunistického režimu?

2
789

Spolek Milion Chvilek již při největší polistopadové demonstraci na Letné 23. června oznámil, že pokud se nic výrazně nezmění, tak nejpozději k výročí sametové revoluce svolá další demonstraci namířenou především proti Andreji Babišovi.

Demonstrace se uskuteční opět na pražské Letné, kde je dostatečný prostor shromáždit desítky až stovky tisíc lidí. Datum a čas byl stanoven na 16. listopadu od 14:00.

Hlavní důvody demonstrace proti Babišovi

Demonstrace proti premiéru Babišovi sdružují stovky individuálních důvodů a každému demonstrantovy vadí něco trochu jiného. Hlavní důvody protestů proti Andreji Babišovi shrnuje Milion Chvilek těmito slovy, která jsou konkrétně namířená k demonstraci na Letné 16. listopadu 2019.

Hlavní zprávou je reakce na zastavení stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí Hnízdo. Mikuláš Minář považuje odůvodnění zastavení stíhání za opravdu slabé. Naráží především na vysvětlení, které říká, že Čapí Hnízdo a Agrofert si nekonkurovali na společném trhu. Toto vysvětlení je opravdu matoucí, jelikož Čapí Hnízdo a Agrofert si logicky nechtěli konkurovat na společném trhu. Jejich kroky by spíše svědčily o koordinovaném chování s účelem dosáhnout na dotace, které patří pouze malým a středním firmám.

„Je z toto cítit silná pachuť účelové otočky a zákulisní hry.“

Mikuláš Minář

Velice podezřelé je podle demonstrantů také to, že farma Čapí Hnízdo během necelých pěti let dokázala prodat reklamu za téměř 300 milionů korun, což se zdá až neuvěřitelný počin, pokud vezmeme v potaz možnosti inzerce na Čapím Hnízdě. Za 300 milionů se totiž dá v České republice pořídit přes 1000 velkých bilboardů na dobu 5 let. Zajímavé je ovšem především to, že všech 27 firem, které si reklamu objednaly, jsou z holdingu Agrofert.

Dále Minář upozorňuje, že zastavení stíhání v takto pozdní fázi je naprosto výjimečné a vše podkládá čísly. V loňském roce u nás bylo stíháno 38 186 osob, avšak pouze 9 bylo zastaveno s odůvodněním, že se nestal žádný trestný čin.

Otázky ke kauze Čapí Hnízdo

Mikuláš Minář v pěti bodech ukazuje hlavní námitky a otázky, která má on a Milion Chvilek proti zastavení stíhání Andreje Babiše.

  1. Když Andrej Babiš věděl, že všechno je v pořádku a nedošlo k dotačnímu podvodu, proč musel tak dlouho lhát, že neví, komu Čapí Hnízdo patří?
  2. Co je na evropské úrovni klasifikováno jako podvod, je na národní úrovni v pořádku? (Zde je myšlena předběžná zpráva OLAF)
  3. Znamená to, že jakýkoli miliardář či koncern mohou vyčlenit menší firmu, zašmodrchat vlastnické vztahy, a následně inkasovat dotace určené malým a středním firmám?
  4. Skutečně neexistuje nejmenší pochybnost, že mohlo jít o trestný čin? Státní zástupci se přece řídí zásadou „v pochybnostech žaluj a rozhodnutí přenechej soudu.“
  5. Zjistit, že Čapí Hnízdo vlastně byla malá firma nezávislá na Agrofertu, trvalo čtyři roky?

Demonstrace na Letné 16. listopadu 2019

Hlavním duchem protestů a demonstrací 16. listopadu bude dle spolku Milion Chvilek vděčnost a poděkování za 30 let svobody, avšak také odhodlání svobodu a demokracii bránit.

Nejde však jen o velká jednorázová setkání. Chceme přenést energii z plných náměstí do každodenní drobné práce, do péče o to, co je nám všem společné. Pokud se v tomto úsilí spojí statisíce lidí, dříve nebo později se jejich úsilí projeví i ve viditelných společenských změnách.

Milión chvilek

Jak může ovlivnit počasí 16. listopadu účast na demonstraci

Organizátoři výborně propojili významný datum s demonstrací, avšak je téměř jasné, že počasí nebude tak příznivé jako koncem června. Zima a déšť mohou zbrzdit touhu demonstrovat a na Letnou nemusí dorazit ani polovina lidí, která byla na největší porevoluční demonstraci 23. června. Obecně i při přízni počasí se neočekává překonání letního rekordu v počtu účastníků.

Sílu mobilizovat má především sám Andrej Babiš, který se bude snažit situaci do demonstrace uklidnit. Díky zrušení stíhání má v rukávu logické argumenty. Mikuláš Minář se velmi často oháněl právě výrokem: „Nechceme trestně stíhaného premiéra“.

MIMO JINÉ SE TAK SPLNILO PŘÁNÍ SPOLKU MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII, A SPOUSTY LIDÍ VČETNĚ VŠECH PŘEDSEDŮ POLITICKÝCH STRAN, CO JICH TU MÁME. MÁM VELKOU RADOST.

Andrej Babiš

Politický dopad demonstrace

Po obrovské demonstraci na Letné 23. června můžeme s určitou jistotou říci, že politický dopad nebude téměř žádný. Demonstrace proti Andreji Babišovi dokonce ani významně nevychýlily volební preference ANO 2011 a popularitu premiéra, který má v současnosti přibližně 30% podporu.

volební preference Kantar CZ - září 2019
volební preference Kantar CZ | září 2019

Takový výsledek ukazují například volební preference od společnosti Kantar CZ uveřejněné v září 2019.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here