Volební preference Kantar CZ, září 2019 | ANO 30 %, KSČM pod 5 %

6
10490
volební preference Kantar CZ - září 2019
volební preference Kantar CZ | září 2019

Průzkum volebních preferencí od společnosti Kantar CZ potvrdil návrat preferencí hnutí ANO na hodnoty před protesty proti premiérovi ČR, Andreji Babišovi. ANO tak přes léto získalo nazpět svých 30 %, což téměř přesně kopíruje výsledek voleb do Poslanecké sněmovny 2017. Hůře na tom jsou koaliční partneři ANO 2011.

Volební preference ANO 2011 opět na 30 %

Po květnových protibabišovských demonstracích se zdálo, že hnutí ANO po prázdninách spadne někam k 23-26 %, ovšem po krátkodobém propadu si ANO po prázdninách připisuje ve volebním průzkumu od společnosti Kantar CZ prezentovaném v září 2019 celých 30 %, tedy o 4,5 % více než minulý měsíc.

Druzí Piráti si mírně pohoršili, ale stále drží druhé místo se 17 % a jsou před třetí ODS. Petr Fiala s ODS si v průzkumu preferencí od společnosti Kantar CZ připsali 14,5 %.

V průzkumech od Kantaru CZ mají Piráti celý rok 2019 poměrně stabilní podporu okolo 17 %. Piráti zaznamenali v porovnání s volbami 2017 nejvyšší procentuální nárůst. Mají více než dvojnásobné preference v porovná s SPD, což je strana, která v roce 2017 získala stejně mandátů a měla tak nejvíce podobný volební výsledek jako Piráti. SPD má 8 % v tomto průzkumu.

Česká pirátská strana546 39310,79 %1422+22
Svoboda a přímá demokracie538 57410,64 %1422+8

Koaliční strany ANO ztrácejí podporu

Sociální demokraté na 6 % a KSČM dokonce na 4,5 % hlasů. To je bilance vládních stran. ČSSD se vládní angažmá příliš nevyplácí a nedokáže správně prodat své vládní úspěchy. Komunisté vládu Andreje Babiše pouze podporují a nejsou tolik viditelní. Možná právě proto komunistům některé hlasy bere stále právě hnutí ANO. Propad KSČM již postihl také aktuální volební model preferencí od Českých voleb ze začátku září 2019.

Pro KSČM by byl výsledek 4,5 % za dva roky likvidační, jelikož by se strana nedostala do Poslanecké sněmovny a stala se tak neviditelnou. Tuto etapu si v blízké minulosti prošli například lidovci, které zpět do Poslanecké sněmovny vytáhl Pavel Bělobrádek.

U KSČM se počítalo již dříve, že z Poslanecké sněmovny vypadne, avšak teorie o takzvaném vymírání voličů komunistů se úplně nepotvrdila. Určité voliče KSČM si místo toho přebral Andrej Babiš, některé Tomio Okamura a i nová politická strana Trikolóra by nějakého toho voliče KSČM mohla odlákat, i když je ideově hodně vzdálená.

Trojici menších stran brzy doplní Trikolóra

K trojici STAN, KDU-ČSL a TOP 09 nyní přibyli také komunisté. Tyto strany se dlouhodobě pohybují na hranici 5 %. Velice slibný výsledek 3,5 % zaznamenala nová politická strana Václava Klause mladšího, Trikolóra.

Nové politické subjekty, které se ještě neúčastnily voleb mají většinou podhodnocené volební preference. Stejně tak to bylo u ANO 2011 při prvních volbách do Poslanecké sněmovny, kdy bylo hnutí ANO jasně největším překvapením voleb.

Průzkum provedla pro Českou televizi společnost KANTAR CZ, s. r. o., sběr dat probíhal na vzorku 1200 respondentů.

Předchozí článekAktuální volební preference září 2019 | České volby
Další článekJiří Ovčáček: Pokud Babiš padne, půjdu do politiky

6 KOMENTÁŘE

  1. […] Jako v červnu příliš nezahýbaly demonstrace s volebními preferencemi ANO 2011 směrem dolů, tak se dá očekávat, že ani ukončení stíhání výrazně ANO neposílí. Voliči ANO se ukázali jako obrnění proti argumentační linii druhé strany. ANO se bude na podzim pravděpodobně držet na úrovni 30 , tak jak ukázal začátkem září průzkum volebních preferencí od společnosti Kantar CZ. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here