Volební preference politických stran Median a CVVM | říjen 2019

1
13442
volební preference Median, říjen 2019
Volební preference Median, přelom září-říjen 2019

Median zveřejnil aktuální průzkum volebních preferencí na přelomu září a října 2019, který neukazuje žádné velké zvraty.

ANO si v průzkumech drží podporu přes 30 %

Přes léto se zdálo, že ANO 2011 v čele s Andrejem Babišem začne pomalu ztrácet přízeň voličů a ostatní strany tak sníží obrovský náskok této vládní strany.

Po letních turbulencích se ovšem volební preference hnutí ANO opět ustálily přibližně okolo 30 %, jak ukazuje i poslední průzkum společnosti Kantar CZ. V tomto průzkumu od společnosti Median má ANO dokonce 31 % hlasů.

Na listopad je naplánovaná druhá velká protibabišovská demonstrace na Letné, avšak jak se již ukázalo v létě, tak ani takto velká demonstrace nemá větší vliv na přesvědčené voliče hnutí ANO.

Piráti a ODS si mírně pohoršili

Piráti i ODS si v rámci průzkumů od společnosti Median vedou na přelomu září a října 2019 mírně hůře než o měsíc dříve. Piráti mají 13,5 % hlasů a ODS 12,5 % hlasů, což jsou horší výsledky než jim například přisuzuje již zmiňovaný poslední volební průzkum společnosti Kantar CZ.

SPD si pohoršila již čtvrtý průzkum za sebou

SPD má 7,5 % a jedná se již o čtvrté zhoršení za sebou v rámci průzkumů Median. Předvolební průzkumy již před volbami do Evropského parlamentu SPD moc nepřály, avšak SPD nakonec s výsledkem byla ještě spokojená.

Pro SPD je nyní hlavním úkolem uhájit pozici tzv. vlastenecké strany, jelikož na tento segment voličů začíná cílit také Václav Klaus mladší a jeho Trikolóra.

ČSSD a komunisté se pohybují na hraně svých volebních výsledků z roku 2017. Problém obou těchto stran je, že nedokáží oslovit mladé voliče a ty starší jim z velké části přebral Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.

Malé strany a přelévání podpory

Od voleb 2017 se pořadí KDU-ČSL, STAN a TOP 09 pravidelně střídá a předhánějí se o jedno, dvě procenta. Vztah a situaci okolo těchto třech stran dobře vystihuje právě tento průzkum od společnosti Median, který jim shodně přisuzuje po 5,5 %.

TOP 09 a STAN mají téměř totožný elektorát s podobným hodnotovým nastavením. Mnoho voličů se u těchto stran bude rozhodovat podle momentální nálady či formy stran, nikoliv na základě hodnot.

Strany pod 5 %

Zelení jsou na 2 % a Trikolóra na 1,5 % hlasů. Václav Klaus mladší avizoval, že se bude snažit oslovit především voliče ODS a ANO 2011, ovšem jeho program také velmi zdařile cílí na voliče SPD.

Srovnání s volebním modelem preferencí od CVVM

Centrum pro výzkum veřejného mínění vydalo průzkum volebních preferencí na říjen v těsném závěsu za Medianem. Jaké trendy jsou v obou průzkumech? Kde se naopak průzkumy preferencí rozcházejí?

Preference politických stran CVVM, říjen 2019
Volební preference politických stran CVVM říjen 2019

Oba volební modely se shodují na tom, že hnutí ANO navýšilo oproti předešlým měsícům náskok nad druhými Piráty i třetí ODS.

ČSSD má již tradičně v průzkumu od CVVM značně vyšší podporu než u ostatních společností. U SPD a ČSSD můžeme pozorovat nárůst podpory v rámci průzkumů CVVM.

CVVM také ukazuje, že by se do Poslanecké sněmovny dostalo pouze 6 stran, což by ještě více umocnilo výsledek hnutí ANO. KDU-ČSL, STAN a TOP 09 by se nejspíše přes 5% volební klauzuli nepřehoupli.

Předchozí článekTrikolóra si oficiálně zvolila Klause mladšího jako předsedu | Prosadí se?
Další článekPohřeb Karla Gotta se státními poctami: Termín a účast v jednání

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here