Barometr spoření v roce 2020: Jaký je nejoblíbenější spořicí produkt?

0
1630
barometr spoření
barometr spoření

Barometr spoření pravidelně ukazuje oblibu jednotlivých spořicích produktů mezi populací. Zajímá vás, co je v současné době na první příčce? Jak nyní Češi spoří a jak je ideální spořit v dnešní nelehké době?

Co je to barometr spoření

Barometr obliby spoření udává, jaké spořící produkty jsou v určitém čase u populace nejoblíbenější. Jednotlivá procenta se obvykle rozdělují do následujících oblastí:

  • spoření „do matrace“,
  • stavebního spoření,
  • spořicích kont,
  • penzijního spoření,
  • investic do drahých kovů,
  • životního pojištění,
  • investic do podílových fondů,
  • investic do akcií a obligací
  • a termínovaných vkladů.

Výsledky barometru oblíbenosti spoření se přitom publikují za každý z kvartálů jednotlivých let. Jednoduše tak můžete zjistit, jaké spoření je v současné chvíli populární a jaké naopak většina lidí upozaďuje. A na základě toho si případně lépe promyslet svoji vlastní spořicí strategii.

Jak Češi v současné době spoří?

Současná nejistá doba bohužel některé lidi donutila přestat spořit, a spíše do vlastních úspor sáhnout. V průběhu třetího kvartálu roku 2020 se na první příčku barometru dostaly investice do drahých kovů, na druhém místě je poté stavební spoření se ztrátou jednoho procentního bodu. Ukazuje se tak, že lidé nadále věří historicky prověřeným možnostem, jako jsou právě investice do drahých komodit. V dobách ekonomické krize lidé své peníze rádi vkládají do něčeho hmatatelného a s trvalou hodnotou. 

Investice do slitků drahých kovů
Drahé kovy jsou nejstabilnější investicí.

Oblibu stavebního spoření si lze také jednoduše odůvodnit. Jedná se totiž o finanční produkt, který je dostupný pro většinu lidí a zároveň se s ním pojí minimální riziko. I z tohoto důvodu k němu přistupuje stále více Čechů. 

V posledních dvou kvartálech je dále patrné, že roste preference spoření „do matrace“ a oblíbenost spořicích kont poklesla. Lidé tak chtějí mít své finance fyzicky k dispozici, pravdou ovšem zůstává, že takto uložené peníze se nijak nezhodnocují – právě naopak, jejich hodnota kvůli inflaci klesá. Pokud se proto rozhodujete mezi těmito dvěma variantami, rozhodně se vyplatí finance spíše přesunout na úročený spořicí účet. 

Jak ideálně spořit v dnešní nelehké době

Současná krize spoření prakticky nahrává. Všichni žijeme v určité nejistotě a vývoj veškerých událostí v posledních měsících nám ukázal, že se vyplatí být připraveni na všechno. Stát se totiž může cokoliv a pokud je tomu tak ze dne na den, je vhodné mít určitou finanční rezervu, na kterou budete moct sáhnout.

Ideální je přitom nesoustředit všechny své finance na jedno jediné místo. Vhodnější je určitá míra diverzifikace, díky čemuž lépe pokryjete možné riziko. Určitou část tak můžete nechat na spořicím účtu, další naopak investovat třeba do podílových fondů nebo právě drahých kovů a dalšího. 

Míra úročení
Při výběru finančního produktu sledujte míru úročení.

U většiny lidí převládá nedůvěra

Pravdou zůstává, že u většiny lidí v současné době přetrvává nedůvěra v systém i vládu. Nejrůznější opatření už trvají poměrně dlouhou dobu a pomyslné světlo na konci tunelu je bohužel v nedohlednu. Lidé neví, co čekat a co se bude v budoucnu dít. I proto je nyní více než kdy dříve vhodné spořit a být připraveni na nečekané události. 

V případě ING konta si například budete moct své peníze vybrat, kdykoliv budete potřebovat. Zůstatek do 300 000 Kč se přitom úročí sazbou 0,3 % p.a. Pokud si na spořicí účet uložíte více, bude se vám zůstatek převyšující tuto částku úročit 0,1 % p.a. V konečném důsledku se tak jedná o výhodnější řešení než spoření po staru „do matrace“. 

Předchozí článekAktuální volební preference listopad 2020 | České volby
Další článekAktuální volební preference prosinec 2020 | České volby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here