Aktuální volební preference prosinec 2020 | České volby

0
14742
Volební model preferencí prosinec 2020
Volební model preferencí prosinec 2020

Nádoby vah se pomalu průzkum po průzkumu odklánějí od Andreje Babiše, hnutí ANO a jejich koaličních partnerů. Nejvíce je to asi patrné z průzkumů Kantar CZ, kde ANO a Piráty dělilo pouze 5 %, což je vůbec nejméně od voleb 2017. Pojďme se podívat, jak si politické strany vedou ve volebním modelu preferencí od Českých voleb v prosinci 2020.

Srovnání s listopadovým volebním modelem.

Volební preference prosinec 2020

Jak vypadala jarní fáze koronavirové krize pro ANO příznivě co do podpory voličů, tak zdlouhavé pokračování druhé vlny strmě snižuje preference ANO i koaličních partnerů. ANO je nyní na 27 % podpory voličů.

Necelý rok před volbami do Poslanecké sněmovny je vláda pod silným tlakem a těžko si představit, že by Andrej Babiš při zdravém rozumu usiloval o další 4 roky ve funkci premiéra. Vláda bude navíc v příštím roce znovu, a to ještě mohutněji, čelit potřebě posílit státní rozpočet. Pokud se podíváme na dosavadní kroky vlády, tak především rozdávala ze státní kasy. V příštím roce si to ale již nebudeme moci dovolit.

Kdo tedy ANO vystřídá?

V současnosti je nejsilnějším opozičním tahounem Česká pirátská strana se 17 %, která navíc uvažuje o koaličním propojení s hnutím STAN, které také v posledním roce významně posílilo. Některé průzkumy ukazují dokonce sílu přes 10 %, což by bylo zdvojnásobení voličské základny.

Slaběji se nyní jeví druhý alternativní pól, který může případně hnutí ANO vystřídat. Do tohoto pravicově konzervativního bloku řadí politologové TOP 09 a ODS. ODS nedokáže plnit v očích voličů tak dobře opoziční či stínovou roli jako Piráti. Občanští demokraté ve volebním modelu Českých voleb dosahují 13,8 % hlasů. TOP 09 je na 5 %.

Zbylé politické strany

SPD mnozí odepisovali po odeznění migrační krize, ovšem rok se s rokem sešel a SPD je tu stále. Tomio Okamura dokáže vést stranu bez jiných výrazných osobností a hlavně dokáže uhájit své voličské jádro, po kterém se sápala ODS a především nový subjekt Trikolóra.

Trochu v pozadí zůstávají lidovci, jež nejsou pod Mariánem Jurečkou příliš výrazní. Ve volebním modelu mají 4,5 % hlasů. Stejně je na tom ČSSD a ještě hůře komunisté. Pokud by se tyto tři strany do Poslanecké sněmovny nedostaly, mohlo by to částečně usnadnit tvorbu většinové koalice, jelikož bychom měli najednou v dolní komoře Parlamentu o 3 subjekty méně.

Ještě je ale velmi brzy předjímat, jaká bude letní forma politických stran před podzimními volbami. V současné situaci je pravděpodobný scénář, že vládní strany budou čelit tlaku a možnému dalšímu odlivu přízně na základě jejich rozhodnutí v této nelehké době. Uvidíme, jak především voličům ANO bude vadit rozpočtová nezodpovědnost vlády, kdy zadlužila zemi na roky dopředu.

TIP: Přečtěte si také článek o Wim Hofově metodě dýchání nebo o voličské skupině důchodců.

Předchozí článekBarometr spoření v roce 2020: Jaký je nejoblíbenější spořicí produkt?
Další článekAktuální volební preference leden 2021 | České volby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here