Wildersova Strana svobody proměnila Nizozemí, v Belgii sílí radikální Vlámský zájem

0
1648
Wildersova Strana svobody dominuje nizozemské politice. Foto: Pixbay.com

Tabu volit populistické a protiimigrační strany se v tradičně liberálním Nizozemsku, kde je legální užívání měkkých drog, vytrácí. Mladí studenti Chess a Terence, stojící na obrubníku před Grafisch Lyceum Rotterdam, vysokou školou pro média, zábavu a technologie v centru Rotterdamu, si stěžovali proevropskému listu POLITICO, že Nizozemsko přijímá příliš mnoho uprchlíků z muslimských zemí.

Studenti se obávají, že jejich země se zhoršuje. Mají dokonce obavu, že budou moci opustit domov svých rodičů. Dívky si stěžují na obtěžování muslimskými afghánskými a íránskými migranty v Ter Apel, kde sídlí přeplněné přijímací středisko pro žadatele o azyl v zemi.

Obsah článku

Wildersovo heslo: Nizozemí na prvním místě

„Nejsem proti uprchlíkům, to vůbec ne. Ale když jich je moc a mají vysoké požadavky, v době krize musíme myslet na sebe,“ argumentoval dvacetiletý student Van Leeuwen pro list POLITICO.

Bez ohledu na to, co krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders znamená, tvrdí: „Nizozemsko je pro mě na prvním místě.“ V listopadu studenti odevzdali zmínění studenti mediální komunikace své vůbec první hlasy pro protiislámskou, protiimigrační, populistickou Stranu svobody vedenou rozdělujícím krajně pravicovým vůdcem Wildersem. 

Nyní krajní pravice poprvé vytvořila koaliční vládu v Nizozemsku. Geert Wilders je proslulý svými návrhy na zákaz Koránu a mešit a jednou musel před soudní tribunál za to, že podněcoval dav ke skandování za „méně Maročanů“. 

Ale „to je minulost,“ argumentoval student Van Leeuwen a poukázal na Wildersův slib, že bude premiérem pro všechny Nizozemce. V celé Evropě sílí krajně pravicové strany s podporou mladých voličů.

I Nizozemci mají problémy s dostupným bydlením

Přestože je Nizozemsko jednou z jednoznačně nejbohatších zemí EU, hlavním problémem této země se stal nedostatek dostupného bydlení. Uprostřed rostoucích cen mají mnozí čím dál hlouběji „do kapsy“. Na rozdíl od svých rodičů a prarodičů se mladá generace cítí méně omezována stranickou loajalitou, což z ní činí atraktivní skupinu nových voličů pro kandidáty proti establishmentu.   

„Starší volič byl stále loajální; mladší voliči jdou všemi směry,“ řekl Josse de Voogd, nizozemský výzkumník, který si z volební geografie udělal svou specializaci. Pro krajně pravicové strany to představuje příležitost.

I bohaté Nizozemí má problémy s dostupným bydlením. Foto: Pixbay.com

Wildersův úspěch v posledních parlamentních volbách v Nizozemsku mnohé překvapil, ale svědčí o širším trendu – tabu volit populistické, protiimigrační strany mizí. V červnových volbách do EU se všeobecně čeká, že skupina Evropského parlamentu pro Identitu a Demokracii (ID) sklidí větší volební podporu i mezi mladými voliči.

V Portugalsku předvolební průzkumy naznačovaly, že osoby mladší než třicet let tvoří přibližně 25 procent těch, kteří volili krajně pravicovou stranu Chega.

Vlámský zájem nechce Turecko v Evropské unii

V Belgii má protiimigrační strana Vlámský zájem před červnovými regionálními, celostátními volbami a volbami do EU podle volebních průzkumů více, než 25 procent hlasů vlámského regionu.

Výzkumníci zjistili, že muži z Gen-Z byli obzvláště nadšenými podporovateli strany, přičemž 32 procent uvedlo, že velmi pravděpodobně volili pro Vlámský zájem. Naproti tomu jen devět procent dotázaných mladých žen uvedlo totéž.

Vlaams Belang nebo-li Vlámský zájem prosazuje nezávislost Vlámského společenství na Belgii. Strana je proti přistěhovalectví a multikulturalismu. Přijímá multietnickou společnost pokud se osoby nevlámského původu asimilují mezi Vlámy. Strana se vnímá jako konzervativní, je však někdy označována za krajně pravicovou. Současným předsedou strany je od roku 2014 Tom van Grieken.

Vlámský zájem a Flandry ovládla nacionalistická strana Vlámský zájem. Foto: Pixbay.com

Současný Vlámský zájem je nástupcem Vlámského bloku, která změnila svůj název a požaduje nezávislost pro Flandry. Jako jeden z důvodů je uváděn, že se musí zamezit finančním převodům z Vlámska do hlavního města Bruselu a Valonska, které Vlámský zájem považuje za neoprávněné.

Vlámský zájem chce rozvíjet těsnější vazby s francouzsky mluvícími Flandry, spojení Vlámska s Nizozemím, požaduje deportaci přistěhovalců, kteří se nedokážou asimilovat. Vlámský zájem je zároveň proti vstupu Turecka do Evropské unie.

Liberálové a křesťanské strany zklamali nizozemské voliče

Častá zmínka voličů v Nizozemí o bydlení není náhoda. Wildersova kampaň aktivně spojila bytovou krizi s debatou o migraci. Přesto výzkum ukázal, že primárním zájmem voličů PVV (Wildersovy Strany svobody) je migrace, nikoli bydlení, řekl pro list POLITICO Kristof Jacobs, docent na Radboud University, který pracuje na nizozemském národním průzkumu voličů.

„Představte si, že vláda nesnižuje migraci, ale řeší bytovou krizi – pokud by to bylo možné. Je velká šance, že tito voliči budou stále nešťastní, protože to není „skutečný problém,“ argumentoval.

Podle listopadových dat z nizozemského exit pollu volili krajně pravicovou stranu muži i ženy, městští i venkovští, staří i mladí. Radikální pravicoví voliči jsou až příliš často považováni za staré bílé muže.

Podle výzkumníka spadají krajně pravicoví voliči v Nizozemí obvykle do tří širokých kategorií: Existují konzervativní voliči, kteří dříve podporovali křesťanské strany nebo liberály. Jenže Křesťanskodemokratická výzva, Křesťanská unie a liberálové – Demokraté 66 Nizozemce zklamali.

Pak jsou tu voliči v chudších oblastech, kteří dříve volili socialisty. Pak jsou tu lidé, kteří žijí v předměstských oblastech, kde se lidé pod tlakem rostoucích nákladů obávají, že spadnou na společenském žebříčku v jakémsi všeobecném evropském úpadku střední třídy.

Severovýchod Nizozemí? Souboj generací

V některých částech Nizozemska, jako je severovýchod země, museli voliči odevzdat hlasy kvůli pandemické krizi poštou. Tento kout Nizozemska odhalil generační propast mezi staršími voliči, kteří stále podporovali tradiční strany a mladšími voliči, kteří podporovali Wilderse.

spd green deal
SPD, Trikolóra, Nárosní shromáždění Francie a Strana svobody Francie je proti green dealu. Foto: Pixbay.com

Kromě odlákání voličů od jiných stran využila Strana svobody také nový významný voličský potenciál – nevoliči. Analýza nizozemských voličů ukázala, že Wildersův druhý největší zdroj nových hlasů – asi jedenáct procent – ​​pocházel od lidí, kteří v parlamentních volbách v Nizozemsku hlasovali poprvé až v parlamentních volbách 2021.

Použitý zdroj:

https://www.politico.eu/article/geert-wilders-dutch-society-far-right-voters-migration-refugees-housing-crisis-freedom-party/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_Nizozemska
https://cs.wikipedia.org/wiki/Port%C3%A1l:Belgie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlaams_Belang
Předchozí článekLe Penová nechce spolupracovat v jedné frakci s AfD: Přesto je Macron před prohrou
Další článekBritské volby: Jeremy Corbyn bude kandidovat jako nezávislý proti svým labouristům

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here