Britské volby: Jeremy Corbyn bude kandidovat jako nezávislý proti svým labouristům

0
1087
Bývalý šéf Labouristů, odborář Jeremy Corbyn se chystá labouristy i ostatní porazit. Foto: Pixbay.com

Sotva se rozhodne o složení Evropského parlamentu, budou 4. Července následovat volby ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Britská předvolební kampaň je už v plném proudu. Lídři křižují Británií poté, co premiér Rishi Sunak z Konzervativní strany vyhlásil všeobecné volby ve své zemi na 4. července.

Úspěch nezávislého kandidáta? V Británii to nevychází! Ale nyní?

Největší novinkou bombou ve Velké Británii je skutečnost, že bývalý vůdce Labouristické strany, čtyřiasedmdesátiletý odborář a dlouholetý člen Strany práce (Labouristické strany) Jeremy Corbyn, za níž byl v letech 2015 – 2020 premiérem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se postaví proti své staré straně a bude kandidovat jako nezávislý kandidát proti Straně práce (Labouristické straně), jejíž politiku řadu let utvářel.

Mimochodem, nezávislý kandidáti jsou většinou v britských volbách neúspěšní, protože nemají podporu stranických voličů, dobrovolníků a stranických pokladen. Ale britští politologové Jeremy Corbynovi věří, protože má obrovskou podporu odborů a také skoro celé britské levice.

Řada konzervativních poslanců odchází bez boje

Konzervativci také překonali jeden velký milník: Více jejich poslanců nyní odstupuje, než aby znovu kandidovali za svoji vládnoucí Konzervativní stranu. Bylo potvrzeno několik významných odchodů konzervativních poslanců. Možná i proto, že se všeobecně očekává porážka Konzervativní strany.

Podle listu POLITICO je před volbami ve Velké Británii pět klíčových momentů:

Bývalý lídr Labouristické strany (Strany práce) Jeremy Corbyn potvrdil, že ve volebním obvodu Islingtonu North kandiduje jako nezávislý.  Současný lídr Labouristů Keir Starmer trvá na tom, že mu příliš nevadí, že jeho předchůdce kandiduje proti předpokládanému vítězi voleb – Laboristické straně. Novináři si myslí ale opak! Labouristům to určitě ublíží.

Současný konzervativní premiér Rishi Sunak jel na volební mítinky do Severního Irská Sinn Féin, která je pro odtržení od Velké Británie a spojení s Irskem. Co to mělo znamenat? Konzervativní premiér jel lovit hlasy i tam, kde je konzervativci málokdy získají.

Lídr Labouristické strany Keir Starmer byl zase na volebních mítincích ve Skotsku, kde tradičně vítězí Skotská národní strana, která usiluje o nezávislost Skotska. Důvod mítinků šéfa největší opoziční strany ve Skotsku? I Labouristé ztrácejí hlasy!

Bylo potvrzeno několik významných odchodů konzervativních poslanců – včetně Craiga Mackinlaye (člena strany UKIP – Nezávislosti Britského království), který se před pár dny vrátil do sněmovny po boji se sepsí a měl lví podíl na úspěchu Brexitu – odtržení Velké Británie od EU v referendu

Zatímco někteří mladí členové Konzervativní strany už kandidovat nebudou, devětasedmdesátiletý člen Konzervativní strany (člen skupiny Torryů) Peter Bottomley potvrdil, že bude kandidovat ve všeobecných volbách. Je známý pod přezdívkou „otec Sněmovny“, což je termín pro nejdéle sloužícího britského poslance.

Poslanecem je Peter Bottomley od roku 1975. Poprvé vstoupil do parlamentu během druhého působení labouristického premiéra Harolda Wilsona v sídle britských premiérů (v Downing Street číslo 10).

Případné vítězství devětasedmdesátiletého poslance by znamenalo nepřetržité působení v parlamentu po dobu více než padesáti let a jeho třinácté vítězství ve všeobecných volbách v řadě. Torryovec Bottomley řekl deníku Telegraph: „Byl jsem vybrán do svého revidovaného volebního obvodu. Pokud přijde tsunami, možná se utopím, ale pokud budu plavat, budu chodit po vodě.“

Liberální demokraté sází na zelenou politiku

Zatímco se labouristé a konzervativci hádají o klíčové věci britských voleb – o účty za energie a ekologizaci ekonomiky, „třetí strana“ v pozadí Liberální demokraté trvají na tom, že současný konzervativní premiér Rishi Sunak nemůže myslet stávající klimatické cíle Spojeného království vůbec vážně a volají pro projednávání více ekologických témat.

Liberální demokraté zelenými tématy přitahují mladé voliče a „znovu a znovu volají současnou britskou vládu“ kvůli zeleným neúspěchům k zodpovědnosti. Bývalá konzervativní premiérka Theresa Mayová podepsala legislativu zavazující Spojené království dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí uhlíku.

Konzervativní strana prý pro ekologii neudělala vůbec nic

Jenže Liberální demokraté s podporou ekologických uskupení tvrdí, že konzervativci používají „nulové emise uhlíku“ jen jako kus papíru. Středolevá strana Liberální demokracie tvrdí, že pokud bude u moci, dostane zemi do roku 2045 emise uhlíku na nulu.

Přesně pět let poté, co konzervativní premiérka Theresa Mayová oznámila svou rezignaci na post premiérky, řekla, že být poslankyní „je tou nejlepší prací na světě – má to samozřejmě své frustrace“ – a zmínila se, že poslanci třikrát odmítli její dohodu o Brexitu. Všechny ty roky to vyvolávalo hodně nervozity.

Příznivci Jeremyho Corbyna znějí dost optimisticky, pokud jde o vyhlídky tohoto nového nezávislého kandidáta, že porazí „svou starou“ Labouristickou  stranu v Islington North. V tom volebním obvodu je obrovská labouristická většina (ale podle britských politiků ji získá Corbyn), protože dle jejich slov teď jde do toho Corbyn sám! „Myslím, že vyhraje,“ řekl nyní jeho bývalý šéf sekretariátu Strany práce Andrew Fisher listu POLITICO.

„Obecně se nezávislým v Británii nedaří příliš dobře, protože nemají tolik podpory od stranických sekretariátů a kolem sebe nemají jakýsi stroj, zatímco strany mají tuny agitování díky řadě dobrovolníků,“ míní Fisher a dodává: „Naproti tomu Jeremy na to má i bez dobrovolníků a velkých stranických bilboardů.“

Fisher, který se nyní živí jako politolog, se domnívá, že „velká část místní Labouristické strany (Strany práce) souhlasí více s Corbynem, než s oficiální politikou Labouristické strany a že místní členové, kteří odešli ze Strany práce poté, co Starmer převzal vedení, naberou „volnost a budou volit nezávislého Corbyna“.

Unionisté kritizují koaliční konzervativce, obávají se úspěchu Sinn Féin

Konzervativní premiér Rishi Sunak si oblékl záchrannou vestu na své nejkratší cesty do Severního Irska, kde se rychle protočil na elektricky poháněném člunu – a hodil ochablé záchranné lano na projekt ohrožení setrvání Severního Irska v rámci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Sunak dorazil do hlavního města Severního Irska – Belfastu, aby dokončil „svou předvolební plavbu za účelem zahájení kampaně do všech částí“ Spojeného království, a vydal se z letiště City do nedaleké továrny, která vyrábí plně elektrické čluny.

Hlavní otázka belfastského tiskového brífinku byla jako obvykle o hledání dalších peněz z Londýna – tentokrát kvůli zdánlivě odsouzenému úsilí postavit nový stadion Casement Park v katolickém západním Belfastu včas pro mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2028.

Strana Sinn Féin je pro sjednocení Irska. Foto: Pixbay.com

Belfast by měl v rámci úspěšné společné britsko-irské nabídky hostit pět zápasů soutěže čtyřiadvaceti nejlepších fotbalových reprezentačních celků Evropy zemí – ale areál stadionu dnes zůstává zchátralou ruinou, jejíž náprava by měla stát mnohem více, než tři sta milionů britských liber.

„Vláda Spojeného království významně přispěje k Casement Parku. Tyto rozhovory pokračují, nemohu je předjímat, ale mohu říci, že pro Euro zde v Severním Irsku bude fantastický odkaz,“ řekl v Belfastu současný britský konzervativní premiér.

Když byl současný britský lídr konzervativců v Belfastu požádán, aby vysvětlil, jak je možné „že ve fotbalové Británii“ je Severní Irsko bez vhodného stadionu, zopakoval svou odpověď a odplul rychle zpět na letiště. Vyhýbal se dokonce místním vůdcům, ale nemohl tak docela uniknout širokému spektru nejvlivnějšího unionisty – Demokratické unionistické Severního Irska (spojence Konzervativní strany a zastánce toho, aby Severní Irsko bylo i nadále součástí Spojeného království) Jimiho Allistera, jehož tvrdý tradiční unionistický hlas se snaží torpédovat vyhlídky na znovuzvolení demokratických unionistických poslanců.

Jimi Alster i Demokratická unionistická strana (DUP) kritizovala koaličního partnera – Konzervativní stranu za to, že unionistům nabídl plané sliby ohledně obchodních pravidel po Brexitu, která udrží Severní Irsko vázané na zákony EU o zboží. Allister předpověděl, že všechna Sunakova ujišťování demokratickým unionistům „zmizí s ním mimo úřad – takže strana DUP zůstane podvedená.

Parlament spěchá, musí projít schválené zákony

Mimo horké předvolební kampaně čelí britský parlament obrovskému spěchu, aby dostal Sunakovy (premiérovy) konečné legislativní plány do zákonů, než budou na konci dne odloženy. Toryové doufají, že finanční zákon, zákon o obětech a vězních a reformní zákon o pronájmu a svobodném vlastnictví se zapíší do zákonných knih a získají nejen královský souhlas a podpis i díky vyjednávání o labouristické podpoře.

Labouristé očekávají hlasy ve Skotsku. Foto: Pixbay.com

Nesmíme zapomenout, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska je konstituční monarchie a všechny zákony musí podepsat také král Karel III. Takže například plán konzervativního premiéra postupně skoncovat s kouřením je v tuto chvíli mrtvý, protože v parlamentu neexistoval způsob, jak prosadit politiku svobodného hlasování.

Zákon o reformě nájemníků, který měl zakázat vystěhování bez zavinění, je také pryč, stejně jako plány na každoroční udělování licencí na těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Ministryně energetiky Claire Coutinho řekla BBC Radio 4, že Sunak vrátí zákon o kouření, pokud bude znovu zvolen (což je ale nepravděpodobné.

Vůdce Labouristů odmítl kritizovat kandidátku, bojí se svých muslimských členů a voličů

Vůdce labouristů se zatím odmítl zavázat k jedné z debat plánovaných Sky News nebo Times Radio, ale s plánem BBC souhlasí. „Budu debatovat s voliči kterýkoli den v týdnu,“ řekl Keir Starmer. Musí očekávat i otázku, proč byl vůdce Labouristů Starmer proti tomu, aby dlouholetá labouristická poslankyně Diane Abbottová byla suspendovaná kvůli kontroverznímu názoru na rasismus a namohla kandidovat za Labouristickou stranu.

„Doby, kdy si vůdce labouristické strany vyhrnul rukávy a zapletl se do disciplinárních případů, jsou skutečně pryč,“ řekl Starmer v pořadu Today BBC. Podle politologů za vším stojí ale jiný důvod. Za Labouristy kandiduje řada muslimů a řada muslimů je také volí. A Stramer dal přednost zisku volebních hlasů před odsouzením antisemitismu.

Labouristé na rozcestí: Strana práce nebo Zelení?

Starmer ve Skotsku na předvolebních mítincích sliboval, že prosadí své odborové pověření a ukáže svůj závazek snížit účty za energii a vypořádat se s klimatickými změnami – po zmenšení předchozích zelených investičních plánů.

Ale jde po „velmi tenkém ledě“. Odboráři upozorňují, že ekologům a bojovníkům z takzvané ekologické Poslední generace, mohou paradoxně zničit řadu pracovních míst.

Zelení netáhnou 1
Zelená politika nebo zaměstnanost. Dilema Britské Strany práce. Zdroj: Pixbay.com

To ostatně dokazuje sám lídr labouristické strany, když v jedné větě hovoří o podpoře ekologie a zelené politiky a zároveň se snaží také ujistit mnoho skotských pracovníků zabývajících se těžbou ropy a zemního plynu v Severním moři, že i když nebudou uděleny nové vrtné licence, stávající licence nebudou uzavřeny.

Politologové upozorňují, že vůdce Britské Strany práce mluví protichůdně:  „Musíme přejít na zelenou politiku, ale musí to být spravedlivé. To nesmí znamenat neúměrný dopad na lidi v jejich každodenním životě, ať už jde o řízení auta nebo těžbu ropy.“

Použité zdroje:

Telegraph, Today BBC Radio 4

https://www.politico.eu/article/uk-general-election-rishi-sunak-calls-snap-july-vote-live-updates/
https://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_the_United_Kingdom
https://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_the_United_Kingdom
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Political_parties_in_Northern_Ireland
https://jeremycorbyn.org.uk/category/my-work/
Předchozí článekWildersova Strana svobody proměnila Nizozemí, v Belgii sílí radikální Vlámský zájem
Další článekKdo bude zastupovat Lužické Srby či Slezany v Evropském parlamentu? Zřejmě nikdo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here