Preference červenec 2017 – většinová jednobarevná vláda ANO 2011?

4
2092
Preference červenec 2017 – většinová jednobarevná vláda ANO 2011

Výzkum neziskového ústavu STEM ukazuje předpokládané chování voličů začátkem července 2017. STEM na vzorku 1038 osob starších 18 let vytváří povolební model s předpokládanou odchylkou  ± 2 až 3 procentní body na stranu. Jak budu rozebírat na konci článku, tak se při pohledu na tyto preference rýsuje většinová jednobarevná vláda ANO 2011.

Do volebního modelu sestaveného neziskovým ústavem STEM zasahuje mnoho proměnných a počítá s volební účastí okolo 58%. Simulovaný volby začátkem července by opět drtivě opanovalo hnutí ANO 2011 s výsledkem 32,9%. O více než polovinu méně by získala KSČM se 14,3%. Tyto dvě strany by měly po volbách pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně a po možném propadáku KDU-ČSL + STAN také většinu ústavní. Takové nastavení vidí jako velmi nebezpečné ODS, která má ve volebním modelu pouze 9,1% a schází jí stále přes 4% na chřadnoucí ČSSD.

KDU-ČSL + STAN by získala 6,7% a schází jí tedy propastných 3,3% k postupu přes 10% potřebnou hranici. STAN navíc stále více voličů vnímá jako součást TOP 09 a nevědí o spojení s Lidovci. Top 09 se potácí 1,2% nad potřebnými 5%. Mezi 3% a 5% uvízly strany SPD a Piráti, které při dobrém finiši volební kampaně mají šanci zasednou v Poslanecké sněmovně. V zobrazených výsledcích vůbec nefiguruje nová strana Realisté a strana Svobodných má těsně nad 1%.

Přepočet hlasů na mandáty

Foto: STEM

Konečný výsledek po přepočtu na mandáty podle d’Hondtovy metody vykazuje následující hodnoty. ANO 2011 má v Poslanecké sněmovně výsostní postavení a může utvořit většinu s jakoukoliv stranou mimo nenáviděné TOP 09 v čele s ještě nenáviděnějším Miroslavem Kalouskem. Vytvoření vlády bez ANO 2011 je čirou fantasií vzhledem k roztříštěnosti a programové různosti ostatních stran. Zatím také ostatním stranám hraje do karet spojení KDU-ČSL a STAN, protože pokud dosáhnou například výsledku 9%, tak stejně bude počet jejich mandátů 0 a ostatní strany dostanou o to více. ODS a TOP 09 pokračují ve velké krizi tradiční pravice se společným výsledkem 30 mandátů.

Většinová jednobarevná vláda ANO 2011?

Většinová jednobarevná vláda ANO 2011 dostává reálné obrysy. Bude k tomu potřeba však několika různých změn trendu. Například:

  • posílení ANO 2011 alespoň o  2,1%
  • zisku KDU-ČSL a STAN pod 10% (nejlépe 9,9%)
  • zisku SPD a Pirátů těsně pod 5% (nebo ještě případný pokles TOP 09 pod 5%)

 

Zdroj: STEM

Předchozí článekMůže být vrcholový sportovec prezidentem České republiky?
Další článekŘád národa – Vlastenecká unie má nejvíce fanoušků na FB

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here