Volební preference pro konec února a březen 2019 od CVVM nenabízí žádné překotné změny volební podpory. Andrej Babiš po sněmu ANO drží se svým hnutím stále volební preference lehce přes 30 %.
Volební účast by podle šetření CVVM dosáhla 63 %, což svědčí o určité stoupající tendenci zájmu o Poslaneckou sněmovnu.
Obsah článku
Volební průzkum preferencí přeje ANO, ČSSD a KSČM
Průzkumy preferencí od CVVM vždy více přejí vládní koalici s podporou KSČM nežli průzkumy jiné. Zatímco Andrej Babiš se ziskem 30,5 % zaznamenává spíše slabší výsledek, tak pro ČSSD i KSČM je v současné konstelaci 11 % respektive 10 % více než uspokojivý výsledek.
Například v únorových volebních preferencích od společnosti Kantar CZ má ČSSD pouze 5 % a KSČM jen o procento více. Rozpětí obou šetření je především u ČSSD až zarážející. Je totiž velmi málo pravděpodobné, že by ČSSD během několika dní či týdnů zaznamenala nárůst volebních preferencí o 120 %.
Kantar CZ a CVVM mají dlouhodobě velice rozdílná čísla na podporu ČSSD.
Piráti a ODS na 14.5 %
Obě strany zaznamenaly růst podpory v druhé polovině roku 2018, avšak ne tak výrazně, jak by si přály. Začátkem roku 2019 se dle několika průzkumů volebních preferencí zdálo, že Piráti půjdou před ODS. Volební model CVVM pro únor/březen 2019 ukazuje shodu na 14,5 % hlasů.
KDU-ČSL a STAN
KDU-ČSL má velmi pevné jádro svých voličů geograficky umístěných především na Moravě a výsledek 5 % je pro lidovce víceméně tradiční.
STAN získal o půl procenta méně, avšak tato strana má jednu velkou výhodu oproti lidovcům. STAN má mnohem vyšší volební potenciál pro oslovení nových voličů, jak ukázaly mnohé průzkumy.
Tomio Okamura v úzkých? Volební preference a Volný
Možná lehce nadnesený titulek značící problémy osoby číslo jedna v SPD. Tomio Okamura se potýká s vyčerpáním témat a trvalým úbytkem volebních preferencí. Tento průzkum CVVM není jediný, kdy se politická strana s 22 mandáty v Poslanecké sněmovně dostala pod volební klauzuli 5 %.
SPD spojovala poměrně výrazná soudržnost ve svých začátcích. Ovšem tento týden…
V nejvíce personalizované politické straně na naší scéně vyzval Lubomír Volný předsedu Okamuru na souboj o onen předsednický post. Politická strana s celým názvem: Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) zažívá možná největší turbulence od svého založení. Budou mít vliv na volební preference a fungování strany?
Svoboda a přímá demokracie Lubomíra Volného?
Lubomír Volný proslul velice kontroverzními výroky a tím se dostal mezi nejznámější poslance SPD. Zajímavě kontrovalo vedení SPD (každý si může dosadit například Tomia Okamuru), které zrušilo po těchto prohlášeních moravskoslezskou krajskou organizaci SPD, kde je Lubomír Volný předsedou.
Z chyb se člověk učí
To může být konec možných sporů „kdo je tady šéf“ a nebo také začátek. Tomio Okamura má velmi dobře podchycené vedení strany, jelikož podcenění této věci, se mu v minulém projektu s názvem Úsvit přímé demokracie tuze nevyplatilo.
Zbývá jen doplnit volební preference TOP 09
Výsledek 3 % je pro TOP 09 velkou a teď již pravidelnou ranou. TOP 09 se po velmi špatném výsledku ve volbách 2017 ještě více propadá. Poslední naděje této strany drží Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri.
Volební preference politických stran ve srovnáním s reálnou podporou voličů otestují nejlépe květnové volby do Evropského parlamentu.