Volební kalkulačka k volbám do Evropského parlamentu 2019

0
3426
Kalkulačka ležící na Eurech, volební kalkulačka eurovolby 2019
Volební kalkulačka eurovolby 2019

Volební kalkulačka je internetová aplikace, která pomáhá voličům porovnat jejich názory s názory kandidujících politických stran. Principem je několik otázek, na které uživatel odpoví, (většinou jde o možnosti ANO, NE, NEVÍM) a aplikace následně vyhodnotí procentuální shodu s názory politických stran. Štěpán Ryšavý vytvořil nezávislou volební kalkulačku, aby pomohl voličům rozhodnout se koho volit v eurovolbách 2019.

Volební kalkulačka, která je fér?

Sympatické je na projektu především to, že odpovědi jsou získané přímo od stran a hnutí, kterým byly zaslány totožné otázky, na které odpovídá v kalkulačce uživatel. Jde tak vždy o oficiální stanovisko politické strany a ne jen o názor, který padl při mediálním vystoupení některého z jejích členů. Tento fakt také zaručuje spravedlivou šanci všech stran se vyjádřit ke všem otázkám. (I k těm, které zrovna nejsou jejich prioritou).

Volba na základě dat a programu?

Nevýhodou je pak možný kalkul politických stran, které mohou vždy volit většinově populární odpověď zajišťující vyšší počet shod. Smyslem volebních kalkulaček je oprostit volbu občana od vlivu marketingu a nabídnout mu stranu, jež má na zásadní otázky totožné názory jako volič.

Volební kalkulačka by měla zábavnou formou navrátit občana k volebnímu programu stran a mírně oprostit volbu od prázdných hesel. Velkým problémem všech volebních politických kalkulaček je jejich samotná tvorba a volba otázek. Otázky by měly být vždy maximálně poziční a rozdělující. Například otázka typu:

Měly by mít důchodci důstojné stáří?

Takto položená otázka je absolutně zavádějící a k ničemu, jelikož všechny strany i následně uživatelé kalkulačky odpoví kladně. Lepší by byla jasně položená otázka: Jste pro navýšení rozpočtu na důchody v příštím roce minimálně o 10 %?Nevýhodou je, že některé politické strany a hnutí na otázky doposud neodpověděly. Konkrétně jde o tyto kandidující subjekty:

  • PRO zdraví a sport
  • Svoboda a přímá domokracie – Tomio Okamura
  • Tvůj kandidát
  • Volte Pravý Blok

Přestože se s nimi vaše názory shodují, z kalkulačky se to tedy bohužel nedozvíte. Na druhou stranu je na to uživatel předem upozorněn a má možnost si místo volební kalkulačky přečíst jejich volební program.

15 otázek vám napoví, koho volit v eurovolbách 2019

Po kliknutí na jednu ze tří možností ANO NEVÍM a NE u všech 15 otázek, se kalkulačka pro zpřesnění výsledků zeptá, zda jsou pro uživatele některé otázky významnější než jiné. Posledním krokem je dobrovolný průzkum, ve kterém uživatel prozradí webu něco o sobě.

Nejzásadnější otázka je bezpochyby tato:

„Měla by ČR odejít z EU?“

Nejpalčivější otázka ve volební kalkulačce do eurovoleb 2019

Otázka czexitu dělí kandidující strany a hnutí na dva tábory. Devět stran a hnutí z tázaných třiceti pěti odpovědělo, že ano a čtyři včetně KSČM se zdržely.

Některé otázky naopak působí tak, že jde pouze o otázky „pro formu“. Například otázka zda by měla EU zamezit dvojí kvalitě potravin, byla odpovězena kladně drtivou většinou stran, jak se dalo předpokládat. Proti bylo jen pár stran, které jsou pro odchod Česka z EU. Ale ani takové otázky nejsou úplně zbytečné, jelikož všechny strany měly prostor podat doplňující vysvětlení, které může být přínosem.Jak dobře volební kalkulačka funguje?

Občas je pro uživatele výsledek volební kalkulačky překvapením. Mně se stalo to samé, když mi vyšly strany, které z různých důvodů považuji za nevolitelné, nebo je nechci volit z důvodu jejich minimální šance na úspěch. Jak už stanoví stránka sama:

„Volební kalkulačka pracuje se zjednodušeným pohledem na často velmi složité otázky. Je jen příjemným doplňkem a pomocníkem v předvolebním období, ale nemůže nahradit poctivé sledování politiky ani volební programy stran.“

Její přínos vidím především v možnosti porovnání vašich názorů se stranou, kterou máte v plánu volit. Může se stát, že zjistíte, že na některé pro vás zásadní otázky odpovídá jinak, než byste si přáli. Potom je na místě vaše rozhodnutí přehodnotit. Nebo si naopak otevřete podrobnější vysvětlení k dané problematice a překvapí vás, že ač jste odpověděli jinak, pohled strany vám není tolik vzdálený.

Volby do evropského parlamentu jsou důležité a tak je potřeba rozhodování věnovat víc než jen rychlé vyplnění volební kalkulačky. Můžete si o stranách a jejich postojích něco přečíst, nebo zhlédnout nějakou předvolební debatu.

Volební kalkulačka by neměla být používána dogmaticky. Měl by to být spíše nástroj pro zpestření předvolebního období, který Vám může odhalit určité názory stran, o kterých jste nevěděli.

Předchozí článekVolební potenciál před volbami do Evropského parlamentu | květen 2019
Další článekVáš průvodce do světu krásy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here