Volební potenciál před volbami do Evropského parlamentu | květen 2019

0
5139
Kantar CZ - volební potenciál květen 2019
Kantar CZ - volební potenciál pro Evropský parlament

Volební potenciál je zajímavým předvolebním ukazatelem, který je odlišný od volebních preferencí politických stran. Volební potenciál vyjadřuje procentuální podíl vážně zvažujících voličů dané strany. Volební potenciál nedává dohromady 100 %, ale obvykle více, jelikož jeden volič může zvažovat více politických subjektů (může být zařazen do potenciálu více stran).

Volební potenciál v květnu 2019 Kantar CZ, STEM/MARK a Median

Kantar CZ - volební potenciál květen 2019
Kantar CZ – volební potenciál pro Evropský parlamentVolební potenciál pro eurovolby, květen 2019 - STEM/MARK
Volební potenciál pro Evropský parlament, květen 2019Volební potenciál preferencí Median v květnu2019
Průzkum volebního potenciálu společnosti Median

Volební potenciál vs. volební preference před volbami do Evropského parlamentu

Pravidelné průzkumy volebních preferencí se obvykle u CVVM či Kantaru CZ vztahují k predikci výsledku pro Poslaneckou sněmovnu. Pro volby do Evropského parlamentu se více používá metrika volebního potenciálu.

Volební potenciál je zjednodušeně rozmezí či maximální hodnota možných oslovených voličů. V určitém protikladu k volebnímu potenciálu je volební jádro, které vystihuje rozhodnuté voliče pro daný kandidující subjekt.

Volební potenciál před eurovolbami | Kantar CZ

I když má hnutí ANO nejvyšší potenciál 30 % hlasů, tak je to hodnota o poznání nižší než volební preference pro Poslaneckou sněmovnu v květnu 2019. Pro voliče ANO jsou volby do Evropského parlamentu jasně druhořadými volbami a pro marketingový tým bude velmi složité zmobilizovat všechny potencionální voliče. ANO přišlo s předvolební kampaní inspirovanou v USA, Silné České.

Někteří voliči ANO ani neuvažují o tom, že by šli v květnu k volbám.

Druzí jsou Piráti s úctyhodným potenciálem 23,5 % hlasů. Většinu příznivců Pirátů evropská úroveň politiky zajímá, ale přesto bude mobilizace klíčová. Volební potenciál Pirátů se bude značně překrývat s volebním potenciálem STAN + TOP 09, která pro volby do EP může být takovou pravicovější alternativou k České pirátské straně.

Rozdíl mezi ODS a koalicí STAN+TOP

Nečekaně malý rozdíl volebního potenciálu je mezi ODS a koalicí STAN+TOP, která je sestavená speciálně pro volby do Evropského parlamentu. ODS má volební potenciál 19,5 % hlasů a STAN+TOP jen o procento méně, 18,5 %.

STAN+TOP je nejjasnější proevropskou silou, kdežto ODS se hlásí k zásadním reformám Evropské unie. Tato primární dělící linka bude nejspíše hlavním racionálním argumentem pro voliče při rozhodování mezi těmito dvěma subjekty.

ČSSD jako hlavní obhájce kvality potravin

Sociální demokraté mají volební potenciál pouze 11 %. ČSSD vsadila na téma kvality potravin, které je v České republice poměrně ožehavé a mnoho lidí zajímá, ovšem také mnoho lidí má ČSSD zaškatulkovánu jako nevolitelnou politickou sílu. ČSSD musí upírat pozornost k zpětnému přetahování voličů od koaličního partnera na národní úrovni, od hnutí ANO.

SPD proti diktátu EU a migraci

SPD má se svými tématy diktátu EU a migrace obrovskou konkurenci malých stran, které jí budou ubírat voliče po desetinách. Tyto malé strany nemají téměř šanci na úspěch, ovšem o hlasy připraví především SPD, která se jako jediná z těchto stran objevuje ve volebních průzkumech.

Přibližně polovina z 39 kandidujících subjektů do evropských voleb vyjadřuje podobné či stejně tvrdé postoje k EU a migraci.Lidovci

Volební potenciál KDU-ČSL je 9 % v průzkumu Kantaru CZ i STEM/MARKu. To ovšem neznamená, že se lidovci s přehledem do Evropského parlamentu dostanou.

KSČM

Komunisté mají volební potenciál u Kantaru CZ pouze 7 %, ovšem u STEM/MARKu celých 14 %. KSČM má velmi stabilní a euroskeptický elektorát voličů. KSČM má velmi silné voličské jádro, ovšem jejich šance na oslovení mladých lidí při kampani se rovná téměř nule.

Průzkum volebního potenciálu STEM/MARK

Průzkum volebního potenciálu od STEM/MARK u prvních čtyř kandidujících formací poměrně věrně kopíruje výsledek od Kantar CZ. ANO, Piráti, ODS a STAN+TOP mají maximální odchylku 2 %. ANO a Piráti mají mírně horší volební potenciál než u Kantaru CZ a naopak ODS a STAN+TOP zase získali mírně vyšší výsledek.

Volební potenciál pro eurovolby, květen 2019 - STEM/MARK
Volební potenciál pro Evropský parlament, květen 2019Velký rozdíl je u volebního potenciálu SPD a KSČM. STEM/MARK připisuje těmto dvěma euroskeptickým subjektům téměř dvojnásobný volební potenciál oproti Kantar CZ. ČSSD a KDU-ČSL drží totožný výsledek v obou průzkumech.

Předvolební průzkum od STEM/MARK ještě ukazuje možnou formu dvou nových subjektů pro evropské volby. Překvapením je určitě výsledek až 10 % pro HLAS někdejšího lídra hnutí ANO pro eurovolby Pavla Teličky.

Průzkum volebního potenciálu Median

Předvolební průzkum od Medianu ukazuje potenciál hnutí ANO až na 35 %. Piráti jsou na 27 % a ODS na 24 %. Čtvrtého nejvyššího volebního potenciálu i u Medianu dosáhl STAN+TOP 09. Překvapením jsou ovšem lidovci, kteří mají 15 %, tedy o dvě procenta více než ČSSD.

Volební potenciál preferencí Median v květnu2019
Průzkum volebního potenciálu společnosti Median

Do průzkumu se dostaly i dvě mimoparlamentní strany, kterými je hnutí HLAS a také koalice v čele se Svobodnými. Svobodní se budou snažit opět oslovit voliče jako před pěti lety, kdy získal mandát tehdejší předseda Petr Mach.

Předchozí článekRozhovor s Jiřím Pospíšilem před volbami do Evropského parlamentu
Další článekVolební kalkulačka k volbám do Evropského parlamentu 2019

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here