Čech v čele Evropské komise? Jan Zahradil nejen jako lídr ODS

0
1020
Jan Zahradil Spitzenkandidat pro EU
Jan Zahradil Spitzenkandidat ODS

Po květnových volbách se obmění složení Evropského parlamentu, kromě toho začne také hledání nového předsedy Evropské komise. Poprvé v historii má šanci na úspěch český kandidát – lídr frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil.

Jan Zahradil v pozici dvojitého lídra – Spitzenkandidat

Nejen v čele kadnidátky ODS, ale také jako lídr frakce Konzervativců, taková je pozice Jana Zahradila v květnových volbách do Evropského parlamentu. Je poslancem europarlamentu už 15 let a chystá se na čtvrté volební období, možná proto si Konzervativci do svého čela vybrali právě Zahradila, který je velmi vytrvalým politikem EP.

Frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR)

Zkráceně frakce Konzervativců je politická frakce (skupina) v Evropském parlamentu, která vyznává umírněnou euroskepsi, antifederalismus a konzervatismus. Frakci Konzervativců tvoří 75 poslanců, což z ní dělá třetí největší skupinu v Evropském parlamentu – alespoň prozatím. Sám Jan Zahradil o ECR v rozhovoru pro televizi Nova prohlásil:

„Chceme být takovým rozumným hlasem mezi antievropskými radikály, kteří by to nejraději rozpustili, a na druhé straně mezi proevropskými fanatiky, kteří by nejraději vytvořili nějaký evropský superstát.“

Jan Zahradil

Budoucnost samotné frakce ovlivní také rozuzlení Brexitu a potenciální ztráta 19 mandátů britské Konzervativní strany, která společně s polskou stranou Právo a spravedlnost tvořila jádro celé frakce Konzervativců. Volby do Evropského parlamentu se v Británii nakonec uskuteční, ale volební výsledky i samotná budoucnost zvolených poslanců je nejasná.

Juncker jde do důchodu

Současná Evropská komise, kterou vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, bude oficiálně úřadovat do letošního listopadu, pak se její složení promění. Šéf Komise může vzejít z procesu, který se označuje jako výběr Spitzenkandidátů. To jsou volební lídři evropských nadnárodních stran – frakcí, u kterých se tím deklaruje, že mají zájem o vedení Evropské komise.

Vzhledem k tomu, že tento postup není popsán v žádné smlouvě, a navíc s ním nesouhlasí některé členské státy, není jisté, zda se jím budou příslušné instituce i tentokrát řídit. Přesto si již dříve většina velkých frakcí zvolila jejich Spitzenkandidáty pro následující volby:

  • Evropská lidová strana (EPP/evropští lidovci) – Manfed Weber
  • zmiňovaná frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR/konzervativci) – Jan Zahradil
  • Zelení-Evropská svobodná aliance (EFA/zelení) – Ska Keller a Bart Eickhout
  • Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D/sociální demokraté) – současný místopředseda Komise Frans Timmermans

Kdo je Spitzenkandidat?

Spitzenkandidat je slovem, které se do evropského prostředí dostalo z němčiny a do češtiny bychom ho nejjednodušeji přeložili jako lídr kandidátky.

Z spitzenkandidata nakonec Evropská rada vybere budoucího předsedu Komise EU, tak jako byl v roce 2014 vybrán Jean-Claude Juncker. Spitzenkandidatem by se nicméně měl stát člen celoevropsky nejúspěšnější frakce ve volbách do Evropského parlamentu.

Jaká je šance, že Zahradil usedne v čele Komise?

Aktuálně v europarlamentu dominují dvě evropské skupiny – lidovci (EPP) a socialisté (S&D). Podle předběžných odhadů to však vypadá, že tyto dvě dominantní síly by v květnu mohly přijít o současnou většinu. Nicméně úbytek poslanců se předpovídá právě i pro Konzervativce (ECR). Jan Zahradil má přesto optimistický názor:

„Já očekávám, že naše frakce posílí, zatímco ty dosud dominantní oslabí. A proto bude ta politická krajina v europarlamentu vypadat úplně jinak. A pro nás to samozřejmě znamená nové šance.“

Jan Zahradil

Pozici Zahradilovy frakce pravděpodobně oslabí odchod britských poslanců kvůli brexitu, na druhou stranu ale Zahradil vyjednává s jinými stranami a možná přetáhne i poslance nejsilnější maďarské strany Fidesz premiéra Orbána.

Zvykem ovšem bývá, že předsedou Evropské komise se stane lídr té frakce, která získá největší počet mandátů. Výrazně větší šanci stát se předsedou Evropské komise tak stále mají Manfed Weber a Frans Timmermans.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here