Aktuální volební preference březen 2020 | České volby

4
12753
Volební model preferencí březen

Aktuální volební model preferencí od Českých voleb je již ovlivněn pandemií koronaviru neboli COVID-19. Současná politická klání se výrazně zúžila téměř výhradně na vládu a boj s pandemií koronaviru. Hlavními politickými představiteli, které vidíme v televizi a internetových článcích, je premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček.

Preference vládních stran stoupají

Z dosavadního průběhu této bezprecedentní krize zatím vyplývá, že by tato krize mohla vládním stranám spíše pomoci, pokud bude zdárně zakončena nebo pokud budou „škody“ této epidemie výrazně nižší než v ostatních zemích. Nařízení vlády se zdála z počátku velmi tvrdá a nepřiměřená. Při zpětném pohledu a gradující situaci v Itálii se nakonec ukázaly tyto kroky jako správné.

Až zpětně budeme moci posoudit, jestli byl postup v České republice správný a pandemie měla na ČR menší dopady než na jiné státy.

Andrej Babiš i Jan Hamáček si zabrali obrovský mediální prostor, a i díky neustálým tiskovým konferencím jsou středobodem řešení celé krize. Dá se očekávat, že v této situaci zatím ANO 2011 rozhodně neoslabí, ale spíše si ještě polepší. Březnové volební preference připisují hnutí ANO 31,6 %, což je o 1,4 % více než minulý měsíc.

Také ČSSD si polepšila od minulého měsíce z 6,3 % na 6,9 % hlasů. Za vylepšením pozice ČSSD bude stát především předseda strany a ministr vnitra, Jan Hamáček. Hamáček se v současné situaci vyjadřuje více autenticky než premiér Andrej Babiš. Dokáže ve svém červeném svetru odpovídat lidsky, pochopitelně a odhodlaně.

Pro oba lídry i strany bude nesmírně důležité, jak celá krize dopadne. Při selháních a neúspěch se dá očekávat také politický dopad. V současné situaci je nejkladněji vnímán veřejností Jan Hamáček, jak ukázal průzkum zveřejněný 20. 3. 2020 na TV Nova.

KSČM a SPD

Obě strany byly téměř vymazány z mediálního prostoru a dokáží oslovit maximálně své voličské jádro. Pro KSČM bude dopad na volební preference možná úplně nejhorší, jelikož voliči se spíše přikloní k aktivním stranám ČSSD a ANO. Tyto strany jsou nyní vidět v masových médiích jako řešitelé krize, navíc s KSČM stále sdílí určitý voličský překryv.

Volební preference opozice

Opozice má v této krizi velice složitou pozici. Opozice má značně zúžený mediální prostor a absenci exekutivní moci, která reaguje proti pandemii. Některé strany se rozhodly na vládu házet různá obvinění z pochybení, čímž určitou pozornost získaly. To není ovšem v situaci pandemie úplně dobrou strategií, jelikož je to spíše vnímáno jako podrývání akceschopnosti vlády a vládních stran (plus možného celospolečenského snažení).

Až v příštích měsících uvidíme, která opoziční strana zvládla činit správné kroky, které se setkaly s pochopením voličů. V současné situaci se dá předpokládat, že budou všechny politické strany takzvané demokratické opozice stagnovat či mírně ztrácet.

ODS si stále drží druhé místo za hnutím ANO s 17,7 % hlasů. V těsném závěsu je Česká pirátská strana s 13,1 % hlasů. S velkým odstupem se za tuto trojici vyhoupla ČSSD, která vystřídala KSČM. Opačné pořadí na druhém a třetím místě zaznamenal březnový průzkum preferencí od společnosti Kantar CZ.

Starostové si připisují 6,1 % a mají tak nejlepší výchozí pozici ze všech třech malých stran. KDU-ČSL je na 5 % a TOP 09 v těsném závěsu na 4,9 %. Všechny tyto strany budou v příštích volbách bojovat o holé působení v Dolní komoře Parlamentu České republiky. Vzhledem k 1,5% odchylce můžeme říci, že v současné situaci mají své další působení jisté jen ANO, ODS a Piráti.

Vzhledem k současnému stavu však nemá nikdo nic jistého. Volební preference stran se mohou měnit stejně rychle jako opatření proti pandemii COVID-19. Vládu také nečeká jen problém pandemie, ale velmi silně se ozývá utlumená ekonomika. Již nyní se počítá s více než dvojnásobným deficitem státního rozpočtu, ale všichni tušíme, že bude minimálně čtyřnásobný. Lidé začínají tlumit své výdaje, někteří vybírají spořicí účty. Jestli si chce vláda, ale také stát, udržet před občany tvář, tak musí rovnoměrně a spravedlivě odškodnit dotčené subjekty.

Předchozí článekVolební preference Kantar CZ, březen 2020 | KSČM mimo Sněmovnu
Další článekEkonomická recese COVID-19 v předběžných číslech

4 KOMENTÁŘE

  1. TOMUTO PRŮZKUMU NELZE VĚŘIT ANI OMYLEM!!!!! Pochybuji , že by ODS a Piráti dosáhli takového výsledku, protože že všech sociálních sítí, které využívá tisíce mých přátel a jejich přátel (cca 1 milion), neznám nikoho kdo by je volil. Takže si tento ,, průzkum,, patrně objednal DEMOBLOK, protože při tého koronavirové krizi pro nás obyčejné občany neudělal nic a jen nesmyslně kritizuje. Nejsem voločem Babiše, ale nedovedu si představit nikoho z ODS či Pirátů, kdo by tutu hrůznou krizi zvládl lépe než Babiš. Před jeho nesmírným nasazením je třeba smeknout. Selským rozumem chápáno je jasné, že za to, že nejsou roušky nemůže Babiš, tyto měly být ve skladech už za vlády ODS a ČSSD. Zdraví Pr.D. Jurnik

  2. Takže Vy pr.De – to má být asi zkratka pro pracující důchodce – jinými slovy na 99% volič ANO nebo KSČM. Možná také volič SPD – označení demoblok je Okamurovo oblíbené označení stran, které nejsou ve vládě a nejsou SPD či KSČM. Máte tedy tisíce přátel a oni tisíce přátel? Čtete Parlamentnilisty a Sputnik, ne?
    Doporučuji Vám, staňte se Youtuberem a budete vydělávat 100 tisíce. Každý Váš přítel řekne svému příteli ať se podívá na Vaše video – můžete v něm třeba komentovat průzkumy a demoblok, jak je neschopný. Napište prosím, jak jste se dopočítal k tomu 1 milionu. Kantar má nejpřesnější průzkumy. CVVM dělá průzkumy tak, že ANO dostane o 2-3% víc a ODS s Piráty o 2 – 3% méně. STEM – přidá ANO 1-2% a ubere ODS a Pirátům 1-2%. Vždy také záleží na tom, kdo si průzkum objedná. Nevěřím tomu, že podle CVVM věří vládě, co se týče Koronaviru přes 80% obyvatel. Babiš dokázal jen kdovíco zakazovat a přikazovat. Bude říkat ať se táhne za jeden provaz a pak se hádají ministři ve vládě, kdo za co může. Nic se neplánovalo. Lhalo se a lže se o tom, kdo má dost roušek, respirátorů, ochranných obleků a štítů. Teď je vidět, jak vůbec nemysleli na pečovatelské služby. Co se týče Babišova nasazení. To, že je každý den v TV a plácá, že maká 18 nebo 24 hodin, stejně jako Schillerová. To ukazuje, že maká na PR marketing. Teď si chtěl zahrát s Metnarem na svůj maďarský vzor Orbána – nahrabat si další pravomoci. Vojtěch je ze všeho celý podělaný. Ten dostal funkci za to, že donesl Babišovi info o tom kolik bere manželka tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Stačí se na něj podívat, když v TV odpovídá na otázky – nedívá se na redaktory (úplný mimoň), ale čumí do země jako zkoušený žák, který neví co říct nebo někdo, kdo lže (prý, že jsme měli v lednu 1 mil. roušek, ve skutečnosti jich bylo 10 tis.). Hamáček plácne, že na dezinfekční prostředky stačí současný crowd-funding (nevím, jestli víte, co to znamená). Kdyby se občané nestarali sami o sebe a nepomáhali si, tak je to tu v pr-eli. Nedává se práce českým firmám (nepoptávají je, aby pro stát vyráběli), ale nakupuje se v Číně (Čína nám nic nedarovala). Babiš má tolik času, že se jde osobně poklonit letadlu z Číny. Z té Číny, kvůli které se virus mohutně rozšířil do světa, protože se ho 2 měsíce pokoušeli utajit. Za to jim můžeme poděkovat.

  3. Dobrý den,Babiše jsem také nevolila.Přesto držím palce jak to vláda zvládá.
    Celou dobu „nevylezli“./TOP,PIRÁTI,KDU/
    A NYNÍ JSOU CHYTŘÍ.Hlavně by dali peníze neziskovkám a lidem v insolvenci. Tito voliči totiž na ně zbyli.To je fajn. A KDO NA NÁS BUDE DĚLAT?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here