Aktuální volební preference duben 2020 | České volby

5
21779
Volební model preferencí České volby duben 2020
Volební model preferencí České volby duben 2020

Aktuální volební model preferencí od Českých voleb z velké části vychází z nejrelevantnějších průzkumů v České republice od společností Kantar CZ, Median a CVVM. Především v posledním průzkumu od společnosti Kantar CZ zaznamenalo hnutí ANO skokový nárůst na hladinu 34,5 % hlasů. Tento nárůst se odrazil také ve volebním modelu od Českých voleb, kde si ANO polepšilo od minulého měsíce o 1,2 % na 32,8 %.

Volební preference vládních stran v krizi stoupají

I když jsou především na sociálních sítích slyšet ostré reakce na vládní nařízení a omezování života, tak vládní strany na současné situaci spíše vydělají v krátkodobém horizontu. ANO se tento měsíc dostalo téměř na rekordní čísla podpory. U sociálních demokratů se tížený efekt nedostavil, avšak alespoň tato strana neztratila.

Nejhůře je na tom v krizi polovládní KSČM, která není absolutně vidět v médiích a na druhou stranu ani nemůže kritizovat postup vlády. KSČM je s 5,2 % hlasů na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny.

ODS je nejsilnější opoziční stranou

ODS je nejsilnější opoziční stranou s 14,5 % hlasů. Do přízně voličů by se pravicová politika mohla dostat opět po tom, co voliči v následujících měsících zjistí, jak moc levicová politika hnutí ANO a ČSSD ve spojení s krizí zdecimovala státní pokladnu/rozpočet.

Když se dnes podíváme, kolik přineslo EET ve vztahu k tomu, kolik se nyní projí na této krizi, je to do očí bijící. Samozřejmě krize či začínající ekonomická recese je speciální stav, avšak uvidíme, jak to dokáže současná koalice za půl roku vysvětlit voličům. ODS může nyní nazpět oslovit jistou část ANO, která je více pravicově orientovaná.

Další alternativou pro voliče bude Česká pirátská strana, která v průzkumu Kantar CZ ztratila od minule 2 %. Ve volebním modelu od Českých voleb mají Piráti 12,5 % a jsou břehem především pro mladé liberální městské voliče.

Malé strany

U malých stran se nic moc nemění. STAN je na tom již v třetím volebním modelu po sobě nejlépe, nyní má 5,5 % hlasů. S 5,3 % jsou v závěsu lidovci a KSČM. TOP 09 se drží na hranici volební klauzule 5 %.

Velmi špatně je na tom Tomio Okamura a jeho SPD. Když se podíváme na posledních půl roku, tak Okamura téměř vypadl z médií a není příliš vidět. To má souvislost také s tím, že SPD nemůže najít téma, které by opět přilákalo voliče. SPD se tak snaží těžit především na selhání EU v boji s koronavirem. Již za několik měsíců můžeme být svědky toho, že Trikolóra Václava Klause SPD přeskočí v průzkumech volebních preferencí. Nyní je Trikolóra na 4 %.

Předchozí článekStanou se kryptoměny pevnou součástí finančního systému?
Další článekKonec nouzového stavu 17. listopadu? Následky epidemie

5 KOMENTÁŘE

  1. zajímalo by mě, kdo koho volí podle socioekonomických skupin – doufala jsem, že to najdu na stránkách Kantar, ale není tam nic

  2. Mně, jako člověku, který 25 let okrádal stát, nejvíceš vyhovuje TOP09 + ODS. Babiš mi šlápnul na „kuří oko“ a ač je on sám označován za zloděje, tak mu dodnes po každodenním „ataku na něj“ novináři, politiky i policií neprokázali vůbec nic – a to mne štve.

    • To vás štvát už nemusí, protože dotační podvod byl Babišovi dostatečně prokázán a to dokonce nezávislým Evropským úřadem OLAF, takže už můžete žít spokojený život. A pokud vás Babiš zakleknul, tak jste se měl soudit, protože to mnoho firem u soudu vyhrálo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here