Babiš v krizi | Volební preference 🗳️ Kantar CZ, říjen 2020

1
17186
Volební preference Kantar CZ, říjen 2020
Volební preference Kantar CZ, říjen 2020

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO vypadalo ještě před půl rokem jako neotřesitelná vůdčí síla české politiky s volebními preferencemi okolo 34 %. Kdyby nepřišel koronavirus, tak by ANO mělo nejspíše stále preference přes 30 %, ovšem krize se nyní s druhou vlnou naplno vlévá také do podpory současné vlády a zúčastněných stran.

Ještě v zářijovém volebním modelu od Českých voleb vypadala voličská podpora ANO, KSČM a ČSSD lépe.

Volební preference ANO, ČSSD a KSČM v říjnu 2020

V době krize je vždy na vládu větší tlak. Vláda musí dělat razantní rozhodnutí, která se velké části obyvatel nelíbí. Někomu přijdou opatření zbytečná a někdo by je naopak uvítal přísnější. Vláda musí balancovat někde mezi.

Opozice tak získává témata, kterých se může chopit. Je možné uchopit neuvěřitelně deficitní státní rozpočet, nedostatečná opatření, omezování svobody a další.

Podporovatelé Andreje Babiše k argumentům, námitkám i útoků opozice či médií byli slepí. Jako by měli imunitu. Nyní ale asi přichází zlom. Složitá situace i některá chybná rozhodnutí se v říjnu promítla do podpory vládních subjektů. Dobrý obraz nám poskytly krajské volby, kdy KSČM a ČSSD vyhořely a v některých krajích se vůbec nepropracovaly přes 5% volební klauzuli.

ANO také získalo méně než byly celostátní volební preference. Někteří voliči ANO přechází k Pirátům dle Pavla Ranochy. Může se jednat o voliče z levého středu, kteří nepatří do voličského jádra ANO a přešli k podpoře ANO nedávno od ČSSD.

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, tak je dle volebního modelu Kantar CZ jen velmi málo pravděpodobné, že by ANO sestavilo vládu a ještě méně pravděpodobné, že ve stejném složení jako v roce 2017.

Sílící podpora Pirátů a STAN

Stále častěji se hovoří o volební koalici Pirátů a STAN do příští parlamentních voleb. STAN se stal atraktivní něvěstou, o kterou by mělo zájem více subjektů. Nejpravděpodobnější se ale jeví propojení s Piráty. V říjnovém průzkumu Kantar CZ získali Piráti 19 % a STAN 9,5 %.

Po úspěšných krajských volbách se dá čekat, že podpora STAN opět trochu opadne, ale nyní je tato strana ve velmi dobré kondici. Při hrubém propojení získáme sílu 28,5 %. Na druhé straně STAN již nyní nemusí mít takovou chuť se s někým spojit, jelikož nebojuje u hranice 5 % a jeho přítomnost v příští Poslanecké sněmovně se zdá být jistá.

Také je třeba kalkulovat s tím, že propojení Pirátů a STAN odradí některé voliče z obou táborů. Především konzervativní voliči STAN mohou přejít k ODS. Na druhou stranu se na politické scéně vyprofiluje jeden jasný silný favorit k přemožení hnutí ANO. To může být zase stimul k volbě tohoto subjektu. Propojení v konečném důsledku také pomůže díky přepočtu hlasů na mandáty d’Hondtovou metodou.

Ostatní politické subjekty

ODS je na 13,5 % hlasů a i zde se uvažuje o volební koalici, která by například v propojení s TOP 09 tvořila jakýsi více konzervativní blok.

SPD se drží na 8 % a je vidět, že hromadná migrace k Trikolóře se zatím nekoná. Při odmlčení migrační krize sice strana nemá svá hlavní téma, ale i tak si dokáže jádro svých voličů držet.

KDU-ČSL s 6 % a TOP 09 s 5,5 % jsou na stejných hodnotách jako při volbách v roce 2017. Oproti minulému měsíci mají v průzkumu Kantar CZ lepší pozici

Předchozí článekVýsledky krajských a senátních voleb [2020]
Další článekJak mohou výsledky komunálních voleb ovlivnit podnikatelské prostředí?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here