Nejnovější volební preference – prezidentské volby

0
1973
prezidentské volby 2023
prezidentské volby 2023

Prezidentské volby 2023 se konají 13. a 14. ledna. Agentura Median 9. ledna vydala nejnovější volební model prezidentských voleb 2023. Median je nazávsilá nezávislá soukromá společnost pro výzkum médií, veřejného mínění a trhu.

prezidentské volby 2023

Z prezidentského modelu agentury Median za měsíc leden vyplývá, že nejvíce preferovaným kandidátem je Petr Pavel s 29,5 %. Za ním pak stojí Andrej Babiš s 26,5 % a Danuše Nerudová uzavírá trojici s 21 %. Petra Pavla a Andreje Babiše od sebe tedy dělí pouhá 3 procenta. Danuše Nerudová poslední dobou ztrácí na popularitě. Ta by se tedy podle tohoto modelu do druhého kola nedostala.

Co se stálého volebního jádra týče, mají Petr Pavel i Andrej Babiš stejný počet voličů 18,5 %. Za nimi má druhé největší volební jádro Danuše Nerudová se svými 9,5 %.

Jelikož už do voleb zbývá jen pár dní, jsou volební potenciály menší než dříve. Voliči jsou si už více jisti, koho budou volit. Agentura Median tak uvádí nejvyšší volební potenciál 31 % Petra Pavla. Potenciál Andreje Babiše je pak o dvě procenta menší a volební potenciál Danuše Nerudové zůstává na 23 %.

Ostatní kandidáti

Přesto, že se prezidentské volby konají již za pár dní, objevila se také malá změna mezi ostatními kandidáty. Preference Jaroslava Bašty vzrostly o 3,5 % tedy na 7 %. Za ním stojí s 6 % Pavel Fischer, pak dále Marek Hilšer se 4 %, Karel Diviš 2,5 % a Tomáš Zima s 0,5 %.

Nejnovější model můžete porovnat s některým ze starších modelů pro odhad možného vývoje.

Předchozí článekNejnovější volební preference prezidentských voleb 2023
Další článekVolební průzkum 2. kola – prezidentské volby 2023

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here