Volební preference do Evropského parlamentu | CVVM březen 2019

0
3618
Volební preference do Evropského parlamentu,březen 2019
Průzkum volebních preferencí pro eurovolby CVVM, březen 2019

Volební preference pro volby do Poslanecké sněmovny a volby do Evropského parlamentu nejsou totéž. Některé skupiny voličů eurovolby ignorují a k volebním urnám nechodí.Velkou neznámou pro blížící se volby do Evropského parlamentu je volební účast. Volební průzkum preferencí CVVM předpokládá volební účast pro volby do Evropského parlamentu na 28 %, což by bylo oproti minulé rekordně nízké účasti 18 % velkým navýšením zájmu voličů.

Obsah článku

Volební preference do Evropského parlament: 14 % neví

Mnoho voličů není pevně přivázána k jedné straně a váhají mezi různými politickými stranami a koalicemi. Pro kandidující subjekty je to jasný signál k mobilizaci a aktivní předvolební kampani, jelikož je ještě mnoho voličů ve hře.Rozdíl 10 % mezi ANO a ODS

Velmi pozitivně vyšel průzkum více než dva měsíce před volbami pro ODS, která má ztrátu na první hnutí ANO „pouze“ 10 %. Oproti nedávnému volebnímu průzkumu od Medianu, kde byl rozdíl mezi oběma stranami propastných 20,5 % hlasů.

Březnové volební preference od společnosti Sanep také značily větší odstup ODS od hnutí ANO a navíc mezi oběma stranami byli ještě vklínění Piráti.

ANO 2011 získalo 26 %, ODS 16 % a třetí Piráti 11,5 %.Souboj na levici: KSČM před ČSSD

KSČM (+další mini levicové strany) získala v průzkumu slušných 8 % a je tak před ČSSD. Strany mají část voličů, kteří se budou přesně mezi ČSSD a KSČM rozhodovat, proto i pro komunisty a sociální demokraty není radno vypustit předvolební kampaň.

Koalice TOP 09, STAN s podporou Zelených

Koalice TOP 09, STAN s podporou Zelených získala v průzkumu pouhých 7,5 %, což je však mnohem lepší výsledek než mají lidovci s 3,5 % hlasů, kteří odmítli do této koalice jít a navíc oznámili útok na 4 mandáty. Podle volebních preferencí do Evropského parlamentu od CVVM to zatím vypadá na tuhý boj o jediný mandát.

I Tomio Okamura na chvostu kandidátky SPD může mít obavu o volební výsledek. SPD v posledních měsících stále klesá a strana je oslabována také vnitřními konflikty Okamura X Volný – Volný x řadový členové.

Volební model CVVM překvapil vysokými preferencemi ODS

ANO bude mít především problém zmobilizovat veškeré voliče stejně jako se jim to podařilo před rokem do sněmovních voleb.ODS s Piráty se budou prát o pozici hlavní alternativy k hnutí Andreje Babiše a zezadu na tento elektorát bude útočit koalice STAN a TOP 09.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here