Ruští trollové a dezinformace? Sociální sítě jsou před eurovolbami pod drobnohledem

0
1976
Trollové z ruských farem - volby
Trollové z ruských farem - volby

Po skandálech při amerických či českých prezidentských volbách, při nichž se ukázalo, že se Ruská federace minimálně pokusila dezinformacemi ovlivnit jejich výsledky, přijala Evropská unie před volbami do Evropského parlamentu určitá opatření. Patří mezi ně i snaha donutit Facebook, Twitter a další sociální sítě, aby více kontrolovaly publikovaný obsah. I tak firmám velké množství závadných příspěvků uniká.

Facebook kontroluje volby ve 24 jazycích

Například Facebook otevřel v Dublinu speciální oddělení, které se věnuje právě boji s dezinformacemi. Ty se šíří v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, které se napříč Evropou uskuteční od 23. do 26. května, v Česku pak 24. a 25. května.

V „kontrolním týmu“ jsou mluvčí všech 24 oficiálních jazyků Evropské unie, kteří sledují příspěvky, které předtím byly označeny jako nevhodné. Řeší hlavně právní problémy, které se týkají politické reklamy. Zprávy mohou mazat nebo je upozaďovat, stejně jako je nechat v původní podobě. Podobně fungují kontrolní týmy i u dalších sociálních sítí, jako je Twitter nebo Instagram.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Přístup ztratily i významné osobnosti

Facebook před nedávnem také zakázal přístup na síť několika známým osobám, například americkému ultrapravicovému komentátorovi Alexi Jonesovi nebo vůdci organizace Islámský národ (Nation of Islam) Louisi Farrakhanovi, jelikož jejich příspěvky podněcovaly nenávist. Krok odsoudil na Twitteru americký prezident Donald Trump s poznámkou, že společnost upírá vybraným lidem svobodu slova.

Porušil Facebook svoje vlastní zásady?

Od poloviny dubna musí podle Facebooku jakákoliv strana, která bude chtít zveřejňovat na síti politický obsah, projít zvláštním schvalovacím procesem. Firma tím však zároveň porušuje svůj vlastní závazek k větší transparentnosti. Jedná se vlastně o jistý druh cenzury, na druhou stranu toto opatření může pomoci v boji proti šíření hoax a fake news.

Přes všechny tyto snahy se však serveru Politico podařilo najít desítky příspěvků, které nebyly označeny jako politické, ačkoliv se v nich přímo mluvilo buď o politických stranách, jednotlivých kandidátech nebo o kontroverzních tématech, jakým je třeba migrace. Společnost Facebook tyto reklamy odstranila až po tom, co na ně server upozornil.

Pouze několik dnů před evropskými volbami tak stále kontrole uniká mnoho politických reklam a politicky zaměřeného obsahu. A to i speciálnímu týmu, který byl kvůli těmto volbám zřízen.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dezinformace se z Ruské federace šířily už dříve

Ovlivňování voleb ruskými trolly se dostalo do povědomí v souvislosti s americkými prezidentskými volbami, kdy měli trollové pomoci Trumpovi k vítězství. Dezinformace se šířily například i u českých prezidentských voleb.

Mezi jedny z nejomílanějších dezinformací patří lež, že bývalý šéf Akademie věd spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). To přitom Archiv bezpečnostních složek, který je součástí Ústavu pro studium totalitních režimů, vyvrátil už v srpnu poté, co s informací přišel proruský server Aeronet.

Pokud pochybujete o síle lží a nepravd na sociálních sítích doporučuji si přečíst příběh finské novinářky, která se proslavila se články o farmě trollů v Petrohradu. Jessikka Aro v nich odkryla fungování ruské propagandy. Už pět let kvůli tomu čelí nenávistné kampani: výhrůžkám smrtí a tvrdé kyberšikaně.

Ruští trollové se zaměřují především na podporu reformních a k EU destruktivních politických stran. Pro Rusko je výhodné, aby byla Evropa polarizovaná a rozdělená. Jak bylo již několikrát popsáno, tak Rusko chce Evropu soupeřících států a vzájemnou obchodní i politickou rivalitu mezi všemi státy dnešní Evropy.

Kdo je ruský troll?

Jedná se o velice aktivního uživatele internetu, který přispívá do všech možných diskuzí a snaží se tak, co nejvíce ovlivnit debatu a veřejné mínění. Trollové vystupují za falešnými účty, používají vulgární slovník a nepravdivé argumentace. Ruským trollem je převážně myšleno organizovaného jedince, který má trollení jaké své hlavní zaměstnání. Snaží se systematicky ovlivnit veřejné mínění v dané zemi ku prospěchu Ruska. Často používá alternativní výklad dějin i systematické nepravdy.

Šéf BIS Koudelka: „Ruská federace jistě použije dezinformační kampaně“

Bezpečnostní informační služba (BIS) je zpravodajská instituce českého státu, která působí uvnitř jeho území. Službu řídí a kontroluje vláda ČR a její fungování upravuje zákon o Bezpečnostní informační službě (č. 154/1994 Sb.). Její šéf Michal Koudelka spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a eurokomisrařkou Věrou Jourovou na zasedání sněmovny počátkem května varoval před dezinformační hrozbou. Šéf české kontrarozvědky Koudelka uvedl, že tajné služby již několik let sledují snahy o ovlivnění voleb na celém světě.

„Celá demokratická zpravodajská komunita se shoduje na tom, že hlavním státním aktérem, který stojí za těmito pokusy, je Ruská federace. Ale samozřejmě nejde jen o ni.“

Michal Koudelka
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jan Hamáček prohlásil, že jeho resort se na možné ohrožení voleb do Evropského parlamentu připravuje. Zdůraznil, že k němu může dojít jak napadením systému, který sčítá a zpracovává hlasy, tak třeba pomocí propagandy či fake news na sociálních sítích. Za ty, kdo takové způsoby využívají, označil mocnosti, které nejsou spokojeny s rozložením sil v mezinárodním uspořádání.

Jak již bylo zmíněno Evropská unie se snaží tuto problematiku se sociálními sítěmi řešit, Jourová však upozorňuje, že nejde o snadnou záležitost.

„Lež není nelegální. Jen ta lež, u které se prokáže, že má za účel škodit společnosti. Bude velká otázka, jak bude Evropa v této oblasti pokračovat. Zatím po sociálních sítích chceme, aby vyhlazovaly boty a umělou produkci a aby detekovaly dezinformační vlny a takové informace předávaly státům.“ 

Věra Jourová

Předchozí článekPříspěvek na úhradu volebních nákladů ve volbách do Evropského parlamentu
Další článekPavel Poc v rozhovoru o klimatických změnách a dvojí kvalitě potravin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here