KDU-ČSL si volila nového předsedu strany. Stal se jím poměrně očekávaně poslanec a bývalý ministr zemědělství, Marian Jurečka. Za soupeře měl předsedu poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška a delegáta Jana Horníčka.
Marian Jurečka se stal v 38 letech předsedou KDU-ČSL
Jurečka hlasování opanoval s 205 platnými hlasy ze 357. Jan Bartošek získal 142 hlasů. První místopředsedkyní se stala Šárka Jelínková a řadovými místopředsedy Jan Bartošek, Petr Hladík, Ondřej Benešík, a nově také výrazný europoslanec za KDU-ČSL, Tomáš Zdechovský.
Milé sestry, vážení bratři, děkuji vám za tu velkou podporu, velmi si jí vážím a jsem si také vědom toho, jak těžký a zodpovědný úkol a jakou důvěru mi dáváte.
Marian Jurečka
Jurečka by chtěl navázat na minulé období a také by chtěl vyhnat poraženeckého ducha, který se dle něj u lidovců šíří. Nový předseda také vyzval bývalé předsedy strany, aby mu byli nápomocni při vedení strany a vykonávání této funkce.
KDU-ČSL se řadí se současnými volebními preferencemi 5,3 % těsně nad volební klauzuli. Podobně je na tom také STAN a TOP 09. Právě dotazy na možné spojenectví těchto stran směřovaly na Jurečku po zvolení do čela strany. Jurečka se ke spolupráci staví zdrženlivěji a raději by posílil pozice samotné KDU-ČSL.
Ztrácíme se v davu opozice. Lidé nevědí, co říkáme my a co další opoziční strany. Naše dobré návrhy v sociální oblasti i v problematice ochrany vody a půdy se ztrácí v opozičním rybníku. Místo abychom mluvili o našich tématech, o programových prioritách, neustále se spekuluje, jestli půjdeme s tou či onou opoziční stranou. To se musí změnit.
Marian Jurečka