Preference červenec 2017 – většinová jednobarevná vláda ANO 2011
Parlamentní volby

Preference červenec 2017 – většinová jednobarevná vláda ANO 2011?

Výzkum neziskového ústavu STEM ukazuje předpokládané chování voličů začátkem července 2017. STEM na vzorku 1038 osob starších 18 let vytváří povolební model s předpokládanou odchylkou  ± 2 až 3 procentní body na stranu. Jak budu rozebírat na konci článku, tak se při pohledu na tyto preference rýsuje většinová jednobarevná vláda ANO 2011.

Do volebního modelu sestaveného neziskovým ústavem STEM zasahuje mnoho proměnných a počítá s volební účastí okolo 58%. Simulovaný volby začátkem července by opět drtivě opanovalo hnutí ANO 2011 s výsledkem 32,9%. O více než polovinu méně by získala KSČM se 14,3%. Tyto dvě strany by měly po volbách pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně a po možném propadáku KDU-ČSL + STAN také většinu ústavní. Takové nastavení vidí jako velmi nebezpečné ODS, která má ve volebním modelu pouze 9,1% a schází jí stále přes 4% na chřadnoucí ČSSD.

KDU-ČSL + STAN by získala 6,7% a schází jí tedy propastných 3,3% k postupu přes 10% potřebnou hranici. STAN navíc stále více voličů vnímá jako součást TOP 09 a nevědí o spojení s Lidovci. Top 09 se potácí 1,2% nad potřebnými 5%. Mezi 3% a 5% uvízly strany SPD a Piráti, které při dobrém finiši volební kampaně mají šanci zasednou v Poslanecké sněmovně. V zobrazených výsledcích vůbec nefiguruje nová strana Realisté a strana Svobodných má těsně nad 1%.

Přepočet hlasů na mandáty

Foto: STEM

Konečný výsledek po přepočtu na mandáty podle d’Hondtovy metody vykazuje následující hodnoty. ANO 2011 má v Poslanecké sněmovně výsostní postavení a může utvořit většinu s jakoukoliv stranou mimo nenáviděné TOP 09 v čele s ještě nenáviděnějším Miroslavem Kalouskem. Vytvoření vlády bez ANO 2011 je čirou fantasií vzhledem k roztříštěnosti a programové různosti ostatních stran. Zatím také ostatním stranám hraje do karet spojení KDU-ČSL a STAN, protože pokud dosáhnou například výsledku 9%, tak stejně bude počet jejich mandátů 0 a ostatní strany dostanou o to více. ODS a TOP 09 pokračují ve velké krizi tradiční pravice se společným výsledkem 30 mandátů.

Většinová jednobarevná vláda ANO 2011?

Většinová jednobarevná vláda ANO 2011 dostává reálné obrysy. Bude k tomu potřeba však několika různých změn trendu. Například:

 • posílení ANO 2011 alespoň o  2,1%
 • zisku KDU-ČSL a STAN pod 10% (nejlépe 9,9%)
 • zisku SPD a Pirátů těsně pod 5% (nebo ještě případný pokles TOP 09 pod 5%)

 

Zdroj: STEM

Patrik Pilous (Autor)

Autor se věnuje volbám v České republice a snaží se na volební aktéry a volební procesy nahlížet netradičně. Články autora se věnují novým trendům ve volebních kampaních a netradičním metodám ve volebních analýzách.

Komentáře

 1. Volební preference srpen a září 2017 – České volby

  […] strana má strategii, která by ji měla dostat k vytyčenému cíli. ANO 2011 bude chtít atakovat hranici 100 křesel v Poslanecké sněmovně, kdežto takový Piráti nebo Zelení se budou chtít hlavně přehoupnout přes propastných […]

 2. Jaké budou výsledky parlamentních voleb 2017? – České volby

  […] do Poslanecké sněmovny žádná nebo jedna, tak to jasně bude hrát do karet velkým stranám (nejvíce možná ANO 2011).  ANO 2011 při této konstelaci a svém dobrém výsledku může pomýšlet na jednobarevnou […]

 3. Černý kůň voleb 2017 – České volby

  […] ANO 2011 by také mohlo propadnout v říjnových volbách, protože jejich současné preference jsou nebývale vysoké. Tlak kladený na Andreje Babiše a tvrdý předvolební boj může celé […]

 4. Volební preference říjen 2017 – České volby

  […] na jaře Bohuslav Sobotka vyvolal vládní krizi, tak chtěl především zabrzdit stoupající preference ANO 2011. Poškození Andreje Babiše a pasování ČSSD do role ochránce demokracie mělo nastolit jiný […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *