Marcel Kolaja o prioritách Pirátů pro EU, příležitostech i hrozbách

1
3275
Marcel Kolaja europoslanec Piráti
Marcel Kolaja europoslanec Piráti

Marcel Kolaja byl v lednu poměrně neočekávaně zvolen lídrem pro volby do Evropského parlamentu. Volební průzkumy ukazují, že Piráti jsou ve skvělé kondici před volbami do EP. S čím míří Piráti na Evropu prozrazuje lídr kandidátky, Marcel Kolaja.

Proč by měli voliči zítra a pozítří sáhnout právě po České pirátské straně?

Tyto volby rozhodnou, jestli bude Evropa svobodný a liberální kus světa, nebo jestli budou občany vysávat korporace, jestli přenecháme Evropu oligarchům, nebo si ji necháme rozbít nacionalisty. Piráti představují čerstvou politickou sílu liberálního středu a budeme svobodu v Evropě bránit. Zasáhneme proti daňovým únikům nadnárodních korporací do daňových rájů, například zavedením digitální daně na evropské úrovni.

Protože kde firma podniká, tam má také danit. Půjdeme příkladem v ochraně planety a v boji proti suchu. Chceme zastropovat zemědělské dotace pro obří agrokoncerny a podpořit menší zemědělce. Piráti navíc vynikají v otevřenosti vůči voličům, svoji práci pravidelně vykazujeme.

Co děláme nejen ve Sněmovně například prezentujeme na našem webu piratipracuji.cz. V Evropském parlamentu budeme pracovat stejně transparentně a zodpovědně jako dosud ve Sněmovně a na komunální úrovni. Proto Evropa potřebuje Piráty.
Hudební předvolební spoty v podání Pirátů fungují velmi dobře. Tento cílí na potřebu mobilizace voličů, která je klíčová k úspěchu. V minulých eurovolbách se účast jen těsně přehoupla přes 18 %, avšak letos je účast odhadovaný vyšší.Které tři věci by Marcel Kolaja jako europoslanec prosazoval a vyzdvihoval?

Chci se věnovat odstraňování překážek na jednotném digitálním trhu. Dále chci pracovat na reformě autorského práva, která je pro jednotný digitální trh klíčová. A zatřetí chci, aby dotace byly přísněji kontrolovány ze strany Evropské unie a aby do členských zemí, ve kterých je narušen právní řád, neplynuly evropské peníze.

Chci se věnovat odstraňování překážek na jednotném digitálním trhu.

Marcel Kolaja, lídr Pirátů pro volby do Evropského parlamentu

Co se v Evropském parlamentu za uplynulých 5 let povedlo, co nikoliv?

Jako pozitivum vidím trvání na fungujícím právním řádu v členských zemích, které se promítlo v rozhodnutí aktivovat článek sedm smlouvy o Evropské unii vůči Maďarsku. Také oceňuji plán na posilování agentury FRONTEX, které je nezbytné pro efektivní ochranu hranic v případné budoucí migrační krizi.

Jako velký neúspěch naopak vidím schválení směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která byla schválena včetně devastačních článků 11 a 13 (resp. 15 či 17) zavádějících daň z odkazu a robotické filtry.  

Jak vidíte budoucnost Evropské unie za 10 let? Kam se posune?

Kde bude Evropa za deset let záleží hlavně na výsledku těchto voleb. Buď bude rozdrobená a zbytečná, nebo dokáže společně řešit problémy svých občanů a postavit se výzvám, které přináší klimatická změna, vzestup technologických gigantů a bezpečnostní krize. My si přejeme tu druhou možnost.

Jaké tři problémy EU identifikujete vy a Piráti jako nejožehavější?

Evropská unie jako instituce má tři problémy. Demokratický deficit, nízkou akceschopnost a neschopnost komunikace.
Demokratický deficit vidíme ve slabých kompetencích evropského parlamentu a příliš silné pozici Rady.

Nízká akceschopnost se projevila během migrační krize – Unii trvalo příliš dlouho, než dokázala zareagovat, byť potom bylo řešení účinné. Neschopnost komunikace vůči vlastním občanům způsobila, že vnímáme evropské volby jako druhořadé a evropské peníze jako podřadné zdroje, které je dobré, ba nutné rozházet.

Druhý pirátský spot je více výpravný, avšak jeho cílem je opět především mobilizace voličů. Piráti potřebují přetavit slibný volební potenciál na hlasy.Euro, nebo koruna?

Nyní bychom euro přijímat neměli, ovšem měli bychom usilovat o změny v eurozóně, abychom mohli euro přijmout v budoucnosti. Zásadní je pro nás jednak dodržování pravidel finanční stability v eurozóně, jednak aby v případě krize chudší, ale méně zadlužené země nedoplácely na bohatší, ale zadlužené země.

Jaká oblast je podle Vás v EU přeceňována a kde naopak peníze chybí?

V rámci společné zemědělské politiky je možné výdaje snížit zastropováním dotací pro velké ziskové podniky. Čeká nás i řada nových výzev, na které musí zbýt prostředky: například bezpečnost a problémy životního prostředí

Jaký má Česká pirátská strana rozpočet předvolební kampaně? Čím chcete oslovit voliče, aby si z 39 kandidujících subjektů vybrali právě ten Váš?

Za kampaň utratíme zhruba osm a půl milionu korun. Jako už tradičně se do kampaně zapojily stovky dobrovolníků, kteří rozdávají naše Pirátské listy, zároveň jako kandidáti objíždíme celou republiku s volebním autobusem a mluvíme s lidmi ve městech i na vesnicích.

Chceme, aby lidi naše kampaň bavila, proto využíváme nové typy prostředků, jako je rozšířená realita (k nalezení v Pirátských listech), a záležet jsme si dali na našich volebních videích. Videa jsou vloženy v tomto článku.

Přečtěte si také rozhovor s lídrem ČSSD Pavlem Pocem nebo lídrem ODS Janem Zahradilem.

Předchozí článekStrach z rozpadu EU jako téma pro eurovolby?
Další článekJak volit do Evropského parlamentu, abyste nešli k volbám zbytečně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here