30 let od sametové revoluce | Petr Hannig

0
853
Rozumní - Národní demokracie eurovolby
Rozumní - Národní demokracie

Již za sebou máme velké oslavy uplynutí 30 let od 17. listopadu 1989. My pokračujeme v našem miniseriálu 30 let od sametové revoluce. Ve dalším dílu nám odpovídal na naše otázky pan magistr Petr Hannig, předseda strany Rozumní a prezidentský kandidát z voleb v roce 2018.

Jaké jsou kurzy na prezidenta 2023?

Obsah článku

Mgr. Petr Hannig

Petr Hannig, předseda strany Rozumní, skladatel, producent a hudební vydavatel se narodil v roce 1946 v Ústí nad Labem. Nejprve vystudoval umělecko-průmyslovou školu v Turnově (obor umělecký kovář), poté Konzervatoř v Praze (obor varhany, dirigování, skladba). Svá studia zakončil na Hudební akademii múzických umění (HAMU), obor skladba. Jeho magisterskou prací byla Symfonie pro tři syntezátory, šest hráčů na bicí a velký symfonický orchestr.

Mezi lety 1968 – 1969 působil ve Velké Británii, kde spolupracoval například s Dusty Springfield, Tomem Springfield a dalšími hvězdami. Na podzim roku 1969 se vrátil do Čech. Po uzavření hranic došlo k ukončení spolupráce s britskou hudební scénou. Tamní hudebníci si vážili především schopnosti Petra Hanniga skládat jak skladby pro symfonický orchestr, tak pro rockové a popové hudebníky.

Petr Hannig působil v Československém rozhlasu jako redaktor, kde vytvořil, na stanici Vltava, pořad Rytmus. Petr Hannig nebyl nikdy členem KSČ, ani nefiguroval v žádných seznamech. V Čechách spolupracoval například s Lucií Bílou (kterou objevil), Jakubem Smolíkem, Petrou Černockou a dalšími. Skladby Petra Hanniga jsou dodnes hojně hrány rádii (například Neposlušné tenisky).

Petr Hannig je zakladatelem politické strany Strana zdravého rozumu. Strana vznikla původně proto, že se Petru Hannigovi nelíbí, jak se v českých rádiích hrají především zahraniční interpreti, za které se platí velké peníze. A naši hudebníci jsou v pozadí.

V roce 2010 kandidovala Strana zdravého rozumu (jako součást Suverenity) do Poslanecké sněmovny. Získala necelá 4 %. O 4 roky později strana kandidovala do Evropského parlamentu. Získala necelá 2 % hlasů. Petr Hannig kandidoval v roce 2018 na prezidenta České republiky.

Program jeho strany prosazuje politiku bez negativních emocí a zakládá ji na zdravém selském rozumu. Strana zdravého rozumu byla přejmenována na stranu Rozumní.

Petr Hannig mluví 5 světovými jazyky. Od roku 1989 je vdovcem a má 1 syna, který žije trvale v USA.

Mgr. Petr Hannig
Mgr. Petr Hannig. Nejen úspěšný hudební skladatel, ale také prezidentský kandidát z voleb v roce 2018.

Jak se podle Vašeho názoru změnila Česká republika po roce 1989? Co se zlepšilo, co se naopak zhoršilo?

PH:Zlepšila se možnost cestovat. Nejdříve (v devadesátých letech) se zlepšila diametrálně svoboda slova. Nyní se zase zhoršila vlivem politické korektnosti a do legislativy nově vloženými zákony. Takže např. pouze za slova napsaná a vyřčená byl odsouzen Adam Benjamin Bartoš.

Zhoršilo se toho hodně: Nárůst bezdomovectví, dostupnost drog a následný rozpad tradičních rodinných vztahů vlivem agresivity potomků vůči rodičům a prarodičům, enormní nárůst exekucí vlivem špatných zákonů nahrávajícím blížícím se lichvě. Kdo padne do exekuce většinou nemá šanci jak se z problémů dostat a končí mnohdy na ulici nebo sebevraždou.

Jaká změna nastala ve Vašem životě po roce 1989? Co pro Vás byla nejzásadnější změna, kterou přinesl rok 1989?

PH: Okamžitě jsem začal podnikat. Hned 14.9. 1990 jsem si založil firmu a následně hudební vydavatelství.

Chovají se dnes k sobě lidé lépe, nebo hůře než před rokem 1989?

PH: Lidé se k sobě chovají hůře. Začíná narůstat nenávist k občanům, kteří mají jiné politické názory, než je ten všeobecně přijímaný a naopak.

Byla naše vláda plně připravena na rok 1989? Zvládla vláda převzetí moci ku prospěchu lidu?

PH: Zřejmě to bylo připravováno jako pokračování roku 1968, což pokládám za nejlepší způsob řešení společenského řádu. Svobodu slova a určitou regulaci chamtivosti. V roce 1968 se neobyčejně dobře dařilo kultuře (československá filmová vlna atd.) Ostatně, dle mého názoru, to byl i prvotní plán Václava Havla. Ovšem, když ho téměř jednohlasně zvolil komunistický parlament za prezidenta, tak bylo jasné, že to bude něco za něco. Situace při tak zvaném legislativním zhasnutí využili ti, jejichž miliardy dnes vládnou na všech polích a nůžky se dál rozevírají.

Myslíte si, že se již komunistická strana nemůže vrátit k moci, kterou měla před rokem 1989? Je tu reálná hrozba, že by „podobnou pozici“ mohla v České republice zaujmout jiná politická strana?

PH: Komunistická strana nemá peníze na to, aby se dnes dostala k moci. A jak je jasné, dnes vládnou peníze. Takže k moci se dostane ta strana, za níž bude ten nejbohatší miliardář s tou nejsledovanější televizí.  Dosaďte si sami.

Myslíte si, že KSČM měla možnosti a sílu zastavit dění v listopadu 1989 (a tím zvrátit zcela dějiny ČSFR)?

PH: Ne, protože už fakticky neexistovala. Různí náměstci (členové KSČ)  ve velkých firmách už plánovali, jak ony firmy rozkradou. A členství ve straně, která všechno kontrolovala, by jim bylo na obtíž 

Existoval, podle Vás, jiný/lepší kandidát na prezidenta po roce 1989 než Václav Havel?

PH: Alexander Dubček a to jenom z toho důvodu, že by se Československo nerozpadlo. Na Slovensku V. Havla neznali a všichni zcela logicky považovali za jasného prezidenta A. Dubčeka. Havel by mohl nastoupit až po něm. Určitý druh střídání. I když samozřejmě Slováci obsadili dvě funkce, tak přece jenom prezident je těžší váha. 

Co se dalo/mělo, dle Vašeho názoru, udělat jinak/lépe po roce 1989?

PH: Než se povolilo prodávat pozemky, nemovitosti a byty cizincům, tak se mělo počkat, až se naše platy a důchody dostanou na srovnatelnou úroveň se západem. To je totiž zárodek současné bytové krize.

Panu magistru Petru Hannigovi děkujeme za rozhovor a přejeme vše dobré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here